Dítě potřebuje bezpečný domov! Víte, jak na to?

 Interier 
04. ledna 2017 08:16 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nechcete, aby se vaše děti v bytě zranily? Pořiďte si bezpečnostní prvky Shutterstock
Malé děti jsou velmi zvídavé a je tak o to více nutné dbát na to, aby žily v bezpečném domě či bytě. Naštěstí už v této době existuje řada bezpečnostních pomůcek, jejichž instalaci zvládne opravdu každý. Poradíme, na co je třeba dát kvůli malým dětem pozor.

Pokud chcete ratolestem připravit bezpečný domov, musíte se na byt či dům podívat doslova z jejich perspektivy. Pokud dodržíte alespoň několik zásad, můžete zabránit nejrůznějším nehodám!

Vysoký nábytek

Právě vysoký nábytek bývá neprávem podceňován, přitom špatně ukotvené skříně či komody se mohou na děti zřítit a následky bývají i fatální! Rodiče by tak měli veškerý vysoký nábytek upevnit ke zdi pomocí profilu L. Totéž platí i pro třeba volně stojící botníky či regály, jejichž součástí jsou nejrůznější stupínky a poličky, po kterých dítě snadno vyleze. Pak se stačí zavěsit, zhoupnout a malér je na světě.

Ostré rohy

Rohy stolů, okenních parapetů nebo nábytku může opatřit speciálními chrániči. Namontujete je snadno bez použití šroubů nebo lepidla.

Elektrika

Mnoho dětí lákají i elektrické zásuvky. Lze je ale jednoduše zaslepit pomocí speciální krytky. Ta je nenápadná a nijak proto nepřitahuje pozornost dětí.

Lékárnička

Rozhodně nenechávejte léky v dosahu dětí. Slupnou je jako malinu a může jim to způsobit nemalé potíže. Nejlepší je pořídit si uzamykatelnou lékárničku a tu pověsit hodně vysoko na zeď. Léky můžete mít i zamčené v nějaké skříni. Dbejte ale na to, aby se dítě nedostalo ke klíči.

Čistící prostředky

Dobře uklizené musíte mít i čistící prostředky a různé další "chemie". Dejte vše na místo, kam váš potomek nedosáhne, a to ani ze židle nebo když se postaví na vanu či toaletu.

Bezpečnější schody

Pokud máte v domě nebo bytě schody, nepodceňte jejich bezpečnost. Stačí na schody nalepit protiskluzové pásky. Protiskluzové podložky zase perfektně fungují pod volně ležícími koberečky.

Zarážky do zásuvek

Velké nebezpečí číhá na děti v kuchyni, například pokud máte v zásuvkách ostré nože. Pomohou mechanické zarážky, které snadno namontujete do vnitřku šuplíků. Děti je pak nedokáží otevřít, ale dospělý člověk ano. V souvislosti se zásuvkami se také osvědčily tlumiče, díky kterým se dvířka i zásuvky otevírají zlehka a pozvolna. Tím minimalizujete riziko úrazu v podobě přiskřípnutých prstů.

Ochrana sporáku

Pokud nechcete, aby se dítko popálilo o sporák nebo na sebe převrhlo horký hrnec, instalujte plechovou zábranu pomocí samolepících pásků. Při kuchtění se také naučte vařit na zadních plotýnkách, kam malý šprk jen tak nedosáhne.

Zábrana na schodišti

Schody jsou pro malé děti velmi nebezpečné. Zabezpečte je v horní i dolní části. Bezpečnostní dvířka jsou dnes běžně k dostání v různých šířkách. Obvykle se připevňují na vnější nebo vnitřní rám dveří nebo na stěny.

Bezpečná postel

I z postele může dítě snadno spadnout a pořádně si natlouct. Také v tomto případě pomůže bezpečnostní zábrana, kterou několika šrouby připevníte k posteli.

Zarážky do okna

Pokud bydlíte ve vysokých obytných domech nebo máte patrový rodinný dům, rozhodně si pořiďte zarážky do okna. Zarážka udrží okna otevřená v různých polohách a díky tomu můžete bez potíží větrat. Na otevření zarážky potřebujete dvě ruce, takže dítě ji samo otevřít nedokáže.

Zarážky do dveří

Pěnové zarážky do dveří či na dveře zabraňují tomu, aby si dítě zavřelo prsty do dveří nebo aby klika při prudším otevření poničila stěnu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky