Postavte si plot kolem domu. Zvládnete to sami!

 Exterier 
28. prosince 2016 07:46 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Pletivo patří k nejlevnější, nejrychlejší a nejsnadnější variantě plotu. Shutterstock
Kolem každého domu by měl být plot. Chrání náš majetek před zloději, ale poskytuje vymezený prostor i našim čtyřnohým miláčkům a také malým dětem. Plot můžete postavit z nejrůznějších materiálů. Poradíme, jak si instalovat pletivový, který patří mezi ty finančně méně náročné.

Pletivový plot volí řada majitelů domů hned z několika důvodů - jde totiž o jednu z nejjednodušších, nejlevnějších a nejrychleji postavených variant! Zvládne to opravdu každý!

Doba montáže drátěného plotu je závislá na jeho délce. Obecně však lze říci, že byste si na instalaci plotu měli vyhradit minimálně jeden až dva dny, zvláště tehdy, pokud jej budete dělat zcela sami či ve dvou lidech. Hodně času zabere už jen vykopání jam pro plotové sloupky. Dále je potřeba počítat také s časem, který zabere zatuhnutí betonové směsi.

Výběr pletiva

V obchodech najdete pletiva v pozinkovaném a poplastovaném provedení. Druhá varianta je jistě výhodnější. Poplastované pletivo je totiž bezúdržbové a vydrží vám několik desítek let. Jeho povrch je totiž ošetřen tak, že vydrží manipulaci při montáži i velké výkyvy počasí.

Dalším rozhodnutím, které budete muset udělat, je volba pletiva bez nebo se zapleteným napínacím drátem. Zde je dobré řídit se délkou oplocení. Pokud váš plot bude dlouhý do 25 m, což je jedna role, rozhodněte se pro již zapletený napínací drát. Když bude delší, kupte drát zvlášť – pomůže vám to vytvořit nekonečnou roli pletiva.

Opatření pro domácí mazlíčky

Pokud máte pejska, který bude většinu času trávit na zahradě, je dobré zajistit, aby pletivový plot tak snadno nepřekonal. Odborníci doporučují instalovat podhrabové desky. Ty zapusťte přibližně 15 cm do země – zabráníte tím zvířatům, aby se podhrabala pod plotem. Díky podhrabovým deskám se vám bude kolem plotu také lépe sekat tráva.

Postup stavby pletivového plotu

1. Vybetonujte sloupky

Sloupky na plot je dobré koupit ve stejné barvě jako pletivo. Při betonování sloupky betonujte zhruba po 3 metrech do díry minimálně 30×30 cm. Ze všeho nejdřív si zabetonujte krajní sloupky, mezi které natáhněte provázek. Podle něj navrhněte místa dalších plotových sloupků. Pamatujte, že musí být zabetonované ve stejné výšce. Vzpěrné sloupky montujte vždy na krajové sloupky, a poté zhruba po 30 metrech. Nainstalujte je pod úhlem 45° do dvou třetin okrajového sloupku. Po vybetonování nechte beton dostatečně ztvrdnout, aby se sloupky nepohnuly.

2. Napněte drát

Před instalací pletiva bez již zapleteného napínacího drátu napněte drát mezi sloupky. Drát přivažte k horní části prvního sloupku a druhý konec přivažte k poslednímu sloupku. Díky takzvanému napínáku bude drát perfektně vypnutý.

3. Namontujte pletivo

Pokud máte pletivo s již zapleteným drátem, přivažte počátek role k prvnímu sloupku a pokračujte stejně k dalšímu sloupku. V opačném případě předepněte vodicí drát a až poté zavěste pletivo. Pokud se vám stane, že pletivo skončí v mezeře mezi sloupky, nic se neděje. Pomocí vodícího drátu zapleťte další roli a pokračujte v napínání. Stavbu plotu dokončíte zavěšením branek. Ujistěte se také, že je plot všude dobře napnutý.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině