Špinavé krbové sklo lze vyčistit i bez speciálních přípravků

 Interier 
25. prosince 2016 06:43 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Abyste si mohli pořádně vychutnat pohled na oheň v krbu, je nutné na plameny skrz okno vidět. Údržba skla není nijak složitá. Shutterstock
Máte doma krb, ale přes začouzené sklo už sotva vidíte na plápolající oheň? Pokud víte, jak na to, je čištění krbového skla docela hračka! A nemusíte hned sáhnout po chemických přípravcích z obchodu, existuje i daleko ekologičtější řešení!

Základním pravidlem je pustit se do čištění skleněných dvířek, která jsou naprosto vychladlá! V žádném případě se nesnažte čištění uspěchat. Sklo musí být opravdu studené.

Jemný popel je zázračný

Použití jemného popela je vůbec nejlepším způsobem, jak vyčistit krbové sklo. Potřebujete k tomu pouze jemný ubrousek či savý novinový papír a právě jemný popel. Postupujete tak, že otevřete krbová dvířka, suchý ubrousek či novinový papír namočíte do jemného popela, který najdete pod roštem či na dně kamen či krbu. Čištění provádíte tak, že postupujete krouživými pohyby opatrně přes celou plochu skla, přičemž střídáte ubrousky a stále nový popel.

Nakonec už poslední ubrousky v popelu nenamáčíte, ale použijete pouze čisté, kterými sklo doleštíte. Po takovémto vyčištění bude sklo dokonale čisté a přitom to stojí jen trochu námahy. Skutečně jde o nejjednodušší, nejlevnější a přitom nejvhodnější řešení. Podobná metoda se používá při čištění zbraní.

Noviny

Pokud nechcete investovat peníze do speciálních čističů, vystačíte si i s obyčejnými novinami. Stačí je zmuchlat a sklo jimi vyčistit jako hadrou. Budete sami překvapeni, jak právě mechanickým čištěním pomocí novin lze usazeniny na skle pěkně odstranit.

Síla saponátu

Na krbové sklo je možné použít také obyčejný saponát, který máte v kuchyni. Nanesete jej na houbičku a rozetřete po ploše skla. Necháte chvilku působit a poté setřete pomocí suchého hadříku. Na závěr je dobré opět použít novinový papír, který sklo dokonale vyleští. Toto řešení je stejně účinné jako použití popela, ovšem naděláte při něm více nepořádku.

Prevence proti znečištění skla

Nikdy nemůžete znečištění skla zcela zabránit. Pokud se však o krb budete dobře starat, nebude zapotřebí čistit jeho sklo tak často. Pravidelně odstraňujte popel ze spodní části krbu. Důležitým preventivním opatřením je také používání vhodného palivového dřeva. Do krbu patří sucho dřevo s minimální vlhkostí (ideálně pod 20 %). Pokládejte jej spíše do zadní části krbu, ne přímo do těsné blízkosti skla.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu