Jak vyzrát na vánoční úklid

 Tipy a inspirace 
19. prosince 2016 08:20 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
S dobrou výbavou jde práce rychleji internet
Vánoce za rohem, v práci pilno a stále odkládáte vánoční úklid? To není dobrá vyhlídka. Poradíme, jak s minimem úsilí zachránit, co se dá.

První rada – vybavení

Dejte si dohromady všechno potřebné vybavení. Spoustu času při uklízení ztratíte tím, že chaoticky chodíte a hledáte to, co právě potřebujete. Doporučujeme mít k dispozici dobrý vysavač i s různými nástavci, mop na vytírání podlahy, hadříky a utěrky z mikrovlákna. Připravte si saponát a tekutý písek. Pokud se budete pouštět i do mytí oken, pak také vhodnou čistící pěnu – ušetří čas na leštění.

Druhá rada – najděte si pomocníka

Rada není míněna jako doporučení hodit práci na někoho jiného. Spíš vychází ze zkušenosti, že člověk, který má zvládnout nějaký náročný úkol a ví, že na něho není sám, ho zvládá lépe. Pokud bude váš pomocník pracovat stejně rychle jako vy, máte před sebou jen polovinu práce.

Třetí rada – pracujte systematicky

V duchu si stanovte postup a když začnete, nenechte se při práci rozptylovat. Chcete-li uklidit rychle, nemůžete při úklidu dělat jiné věci. Snad kromě jediné – můžete si pustit svou oblíbenou hudbu. Doporučují se rychlejší skladby, které budou zvyšovat i vaše tempo. Snažte se vyvarovat zbytečných úkonů a berte úklid i jako příležitost ke cvičení.

Čtvrtá rada – používejte kvalitní přípravky a nechte je působit

Velkou chybu dělá ten, kdo při úklidu sice použije vhodný přípravek na čištění například povrchu umyvadla, ale okamžitě ho setře hadrem a snaží se vše dočistit mechanicky. Přípravky nechte dostatečnou dobu působit. Zvláště v případě toalety a vany to má velký význam. Budete pak mít méně práce. Doporučujeme mít vybrané a vyzkoušené čistící prostředky. Na trhu se někdy objevují levné náhražky a například na čištění oken, skel a zrcadel je celá řada rozprašovačů. Jen některé ale fungují tak, že po jejich aplikaci je stačí hadříkem rozetřít a suchým mikrovláknem pak setřít. Většina levných čistidel nechává šmouhy.

Pátá rada – mějte po ruce vždy čistý hadřík

Zdá se to jako samozřejmost, ale často se pustíme do úklidu a časem dojdeme k tomu, že už jen roztíráme špínu po povrchu, protože jsme si včas nevyměnili hadřík. Nachystejme si jich dost hned na začátku práce, dbejme na to, aby dobře sál a nezanechával stopy. A pokud všechno nestihnete, nezoufejte. Jeden vtip říká, že se to nemá s vánočním úklidem přehánět, protože Ježíšek se také narodil do chléva.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu