Jak na mytí oken krok za krokem

 Tipy a inspirace 
12. prosince 2016 22:23 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mytí oken a žaluzií bývá v mnoha domácnostech součástí předvánočního úklidu. Shutterstock
Mytí oken a žaluzií bývá v mnoha domácnostech součástí předvánočního úklidu. Zejména na jaře a pak také před Vánoci provádíme velké úklidy, do kterých je zahrnuto i mytí oken. Právě okna jsou vizitkou každého bytu či domu a proto bychom je měli udržovat v čistotě.

I když tedy čištění oken provádíme jen párkrát do roka, je to činnost, která je pro většinu z nás jen nutným zlem a chceme ji mít co nejdříve z krku. 

Proklaté žaluzie

Máte-li žaluzie, tak je na sucho otřete prachovkou nebo vysajte, dříve než začnete mýt okna. Ušetříte si tak vztekání nad pokaženým dílem, pokud byste to prováděli až na závěr. Navíc metodou nasucho sesbíráte prach a žaluzie budou čistější, než pokud by se špína rozpustila například na vlhké houbičce.

Umyjte rámy

Než se vrhnete do mytí skel, začněte rámy. Důkladně je omyjte vlhkou utěrkou či houbičkou namočenou ve vodě, ve které může být trochu saponátu. Největší pozornost věnujte klice a jejímu okolí. To jsou totiž místa, která našimi dotyky nejvíce trpí.

Na řadě jsou skla

Jakmile máte hotové rámy, vyměňte vodu a začněte s mytím skel. Postačí vám stěrka, na kterou nasadíte návlek z mikrovlákna, namočíte a okno důkladně umyjete. Rady našich babiček praví, že skvělým pomocníkem je ocet, který odmašťuje i leští. Stačí jej trochu přidat do vody. Jakmile máte hotovo, můžete přejít k poslednímu kroku.

Okna vyleštěte

Rámy i skla máte umyté, a tak už je zbývá jen vyleštit. Babské rady sice říkají, že k tomu jsou ideální noviny, ale lépe uděláte, když si pořídíte speciální mikrovláknovou utěrku na sklo. Pokud byla okna více špinavá nebo mají stále šmouhy, můžete použít nejrůznější čističe na sklo. Stačí jen nastříkat a doleštit.

Babské“ rady

Zaručených fíglů, jak získat blýskavě třpytivá okna je bezpočet, kromě již zmiňovaných novin (které perfektně fungují, jen potřebují větší fyzickou námahu) zkuste například tyto:

  • Voda a ocet – ocet byl a je všestranným pomocníkem našich babiček a skutečně funguje. Umí odstranit i zažranou špínu a okna by se po této aplikaci měla déle lesknout.
  • Dámské punčochy – leštění oken půjde jako po másle, pokud si na pomoc vezmeme starší vyřazené silonky. Ostatně něco na tom bude - hypermoderní hadříky na okna, které stojí v řádu několika stovek, jsou totiž také umělého složení.
  • Jelenice – stará dobrá známá… Osvědčená metoda doleštění oken přírodní kůží skutečně vyblýská okna do nebývalého třpytu, jen to stojí více námahy i financí.
  • Leštidlo do myčky – přidáním klasického leštidla do myček na nádobí prý získáme plně funkční přípravek, se kterým snadno odstraníme špínu a ještě na okně vytvoříme lesklý film, který by je měl déle ochránit.
  • Aviváž – změkčující vlastnosti aviváže se dají využít i na okna. Stačí je umýt horkou vodou smíchanou s aviváží a potom nasucho doleštit jakýmkoliv hadříkem a budou se blýskat i vonět.
  • Vanilková okna – velmi častý tip z různých diskuzí (a vychvalovaný) je vanilkový pudinkový prášek, který se přidává do kýble s vodou, kde máme kapku jaru. Kromě jasu, lesku a čistoty (zůstanou-li po této očistě šmouhy, stačí trochu papírové utěrky) je výhodou této varianty krásná vůně…
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu