Čím se vyplatí topit? Máme pro Vás srovnání.

 Tipy a inspirace 
06. prosince 2016 20:33 / Marie Popelková
  23
📷
3 fotografie v galerii
Topení elektřinou je obecně nejdražší. Shutterstock
Topná sezóna je v plném proudu. Opět se otevírá diskuze, které palivo je pro domácnost to nejlepší. Názory jsou různé, musíme si spočítat mnoho faktorů, jako je cena paliva, cena instalace topného systému a návratnost investice do topného systému ušetřením za samotné energie. Navíc v Česku trvá topná sezóna skoro půl roku.

Dřevo je stále cenově dostupné topivo. Nejlevnější je v případě samotěžby. Do vytápění kusovým dřevem nebo uhlím ale většinou nezapočítáváme další náklady spojené s přípravou topiva, obsluhou kotle nebo jeho údržbou. Než hodíme do kotle dřevěná polena, projdou nám několikrát rukou – při řezání, štípání nebo skládání. Výhodou vytápění dřevem není jen nízká cena. Dřevo patří, stejně jako pelety, mezi biomasu.

Levné topivo, drahý kotel

Dřevo nebo uhlí lze pořídit levně. Vytápění tuhými palivy s sebou ale nese vyšší nároky na obsluhu kotle, pokud doma nemáte moderní automatický kotel. Technologický vývoj nicméně pokračuje, a tak i pevná paliva je možné spalovat pohodlně a ekologicky. Pokud jde o pelety, jejichž nákup vychází levně především mimo topnou sezónu (jaro, léto) a tuna stojí kolem 3 500 až 4 000 korun, je nutný speciální kotel na pelety. Ten je ale dražší než klasické kotle na dřevo nebo uhlí. Ceny kvalitnějších kotlů na pelety se pohybují kolem 80 tisících korun. Náklady na investici mohou snížit kotlíkové dotace určené na výměnu kotlů.
Některé domácnosti mají doma instalováno více zdrojů tepla. Častá je kombinace plynového kotle a kotle na uhlí, nebo přímotopů a krbových kamen na dřevo. Účet za elektřinu a za plyn bývá při vytápění rodinného domu vyšší než faktura za dovezené dřevo nebo uhlí. Do porovnání je ale nutné zahrnout i další náklady na vytápění. Záleží především na velikosti domu a jeho tepelných ztrátách, které rozhodují o výhodnosti zdroje vytápění.

Menší dům se vyplatí vytápět dřevem

Menší rodinný dům, ve kterém žije mladá rodina s jedním dítětem, má plochu 150 metrů čtverečních a tepelnou ztrátu 7 kW. V kotelně je instalovaný jak kotel na dřevo, tak kotel na zemní plyn. Celkové náklady na vytápění zplyňovacím kotlem na dřevo dosahují 42 986 korun, vytápění zemním plynem by vyšlo o téměř 10 tisíc korun dráž.

Větší dům výhodně vytopí tepelné čerpadlo

Rodinný dům o ploše 250 metrů čtverečních má tepelnou ztrátu 10 kW. Žije zde rodina s jedním dítětem, která zatím vytápí elektřinou, ale zvažuje pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na dřevěné pelety. Celkové náklady za topení přímotopy vycházejí na 58 976 korun. V případě instalace tepelného čerpadla by klesly o téměř 12 tisíc korun. Naopak, pokud rodina by investovala do kotle na dřevěné pelety, vzrostly by roční náklady o více než 2 300 korun.

Jaký zdroj vytápění zvolit?

Volba zdroje vytápění je individuální v případě každého domu. Záleží na úrovni zateplení (tepelných ztrátách), velikosti vytápěné plochy, počtu lidí žijících v domácnosti nebo na dostupnosti topiva. Svoji roli hraje i komfort obsluhy kotle. Důležité je započítat také počáteční investici nebo náklady na instalaci celé otopné soustavy. Například pořízení kotle na pelety nebo tepelného čerpadla je finančně mnohem náročnější než nakoupení přímotopů nebo kotle na plyn.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti