Členění světla není na škodu

 Tipy a inspirace 
17. října 2014 05:53 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Stojací lampa, která příjemně prosvětlí tmavší zákoutí, by v žádném moderním interiéru neměla chybět designnabytek.cz
Instalací několika světelných zdrojů namísto centrálního snadno vytvoříme v menší místnosti několik zákoutí, které vykouzlí nenapodobitelnou atmosféru, a přitom dokážou společnými silami osvětlit v případě potřeby celý prostor. Proč tedy spoléhat pouze na jediný lustr, visící kdesi nahoře uprostřed stropu.

Vypínač vždy po ruce

U místností s nižším stropem nebo menších rozměrů módní trendy od instalace hlavního svítidla úplně ustupují, přesto je třeba v zájmu pohodlí dodržet základní pravidlo, že vypínač alespoň jednoho zdroje světla bychom měli být snadno po ruce bezprostředně po vstupu do místnosti. Toho lze však poměrně snadno dosáhnout prakticky u každého typu svítidla, třeba u stojací či nástěnné lampy.

Příjemné zátiší

Stojací lampa příjemně prosvětlí tmavší zákoutí, které rádi vyhledáváme ve chvílích odpočinku s napínavou knihou a šálkem dobré kávy, nástěnná zase lehce osvětlí prostor se sedací soupravou, opticky zvýší prostor a současně ponechá prostor pro romantickou záři svíček. Právě pro takový druh osvětlení je ideální třeba lampa neobvyklých geometrických tvarů, vydávající teplé žluté světlo.

Stojačka nesmí chybět

Stojací lampa by v žádném moderním interiéru neměla chybět. Při jejím výběru bychom nejprve měli zvážit, jakému účelu bude sloužit. Pokud má pouze osvětlovat tmavší kout místnosti, může být dobrou volbou lampa se stínítkem, obráceným směrem vzhůru. Jestliže naopak hledáme lampu na čtení, pak bude vhodnější efektní komplet s polohovatelnými stínítky. Některé modely bývají vybaveny i otáčecím ramenem nebo jsou výškově nastavitelné.

Originální dekorace

Je to právě stojací lampa, která splní naše nároky na osvětlení a současně může sloužit jako skvělá dekorace. Důležitou roli hraje stínidlo, které může být vyrobeno z velmi rozmanitých materiálů. Nejčastěji se používá mléčné či barevné sklo, kov a plast, poměrně snadno ale na trhu najdeme i originální kousky třeba z bambusového vlákna, papíru, různých druhů látek nebo dokonce peří. K dispozici je i pestrá škála designů, od elegantně moderního přes starožitný až po retro styl.
Témata: světlo, lampy
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve