Aby žlaby vydržely

 Exterier 
13. října 2014 02:23 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Originálním řešením pro dřevostavby a stylové chalupy jsou sněhové zábrany, vyrobené z dřevěných, podélně seříznutých kuláčů lesoservis.cz
Poškození střechy nehrozí jen při velké sněhové nadílce, ale i tehdy, když začne masa sněhu roztávat. Sesouvající se těžký sníh pak může poškodit okapy. Sněhové zábrany dokážou toto nebezpečí snížit, do okapu pustí jen vodu. Pokud je ale nemáme, můžeme problémům předejít jinak.

Zimní hrozby

Nejběžnějšími zimními problémy staveb je tvorba rampouchů, nebezpečí pádu na kost promrzlého sněhu, extrémní zatížení střechy a poškozování fasády. Sníh sjíždějící ze střech váží stovky kilogramů a každoročně způsobí velké hmotné škody, někdy i zranění. Riziko poškození zdraví nebo majetku výrazně sníží kvalitní sněhové zábrany a rozrážeče.

Správně zvolená střecha

Pro ochranu domu je nejdůležitější samotné řešení střechy, její spád a vhodná střešní krytina. Na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků podle klimatické oblasti bychom měli myslet už při jejím projektování. Konkrétní sněhové pásmo zjistíme z takzvané sněhové mapy, která je přílohou normy Zatížení stavebních konstrukcí a je vytvořena podle podkladů Hydrometeorologického ústavu.

Vhodné umístění

Jednou z možností je použití systému zpevňujících úchytů v kombinaci s dvojitými háky, které okap zpevní, nebo lze okapový systém zapustit pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu. Můžeme také na zimu okapový systém demontovat. Dalším řešením je umístit žlaby i svody hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou chráněny. Tato technologie montáže se běžně využívá na horách.

Bytelný materiál

Při výběru okapového systému v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je podstatná především jeho pevnost. Nejlépe se hodí okapy z pozinkovaného plechu s bezúdržbovou povrchovou úpravou, použitelné jsou i měděné či titanzinkové, plastovým se však určitě vyhneme.

Elektrické vyhřívání

Topný kabel a vhodně zvolená regulace zabezpečí volný odtok vody ze střešního pláště, průchodnost žlabů a svodů a odstraní nahromaděný sníh. Regulace s vhodně umístěnými čidly na různých místech střechy bez problémů hlídá 24 hodin denně kritickou kombinaci teploty a vlhkosti. V situacích, kdy podle zkušenosti dochází ke vzniku rizikových komplikací, spíná funkci systému. Systém se automaticky vypíná, když teplota stoupne nad nastavenou hodnotu nebo vlhkost ze sledovaných míst vymizí.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky