Dům chráněný zelení

 Exterier 
11. října 2014 12:14 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pnoucí liány po desetiletí osvědčených přísavníků ochotně a velmi rychle pokryjí celý dům archbla.cz
Na zimu izolace, v létě klimatizace… technické vychytávky by nás mohly přivést na mizinu. Přitom lze našemu domu pomoci mnohem levněji, a navíc efektně. Zajímavou biologickou alternativou jsou rostliny, které bývají v tomto směru neprávem opomíjeny.

Pokrývka fasády

Hustý porost dokáže zdi domu účinně ochránit před deštěm i horkem. Udržuje konstantní teplotu, odpařuje vlhkost, a tím zpomaluje stárnutí zdiva. V zimě mají stálezelené rostliny i mírný tepelně izolační efekt. Mohou se pnout na konstrukci nebo přímo po fasádě. Kvalitní omítce nijak neuškodí, u nekvalitní a zvětralé ovšem urychlí její rozpad.

Balkóny a terasy

Na balkónech a terasách mohou pnoucí rostliny na opěrných konstrukcích a drátech sloužit jako stinný přístřešek, který současně chrání před horkem okna i dveře, nacházející se za nimi. Například stěna z vinné révy dokáže na terase vytvořit poklidnou meditativní atmosféru jako při exotické dovolené.

Zelená střecha

Zelená střešní pokrývka je hitem posledních let a hodí se především na rodinné domy s mírným sklonem střech. Plní stejné funkce jako popínavé rostliny, takže zatímco v létě chrání před horkem a odpařuje vlhkost, v zimě izoluje. Pro pokrytí střechy slouží speciální vytrvalé rostliny, nejlépe skalničkové sukulenty, které vyžadují minimum substrátu a péče. Odolnost proti prorůstání kořenů zajistí speciální fólie. V žádném případě se ale nepokoušejme vypěstovat na rovné střeše trávník, pro tuto funkci je naprosto nevhodný.

Výběr rostlin

Volba vhodných druhů rostlin závisí na podmínkách konkrétního místa. Přednost bychom měli dát především domácím, které jsou ekologicky hodnotné a méně náročné na péči. Pokud chceme v zimě zachovat přístup slunečních paprsků do místnosti, volíme samozřejmě opadavé rostliny.

Pratičtí pomocníci

V zahradnictvích a zahradních centrech snadno pořídíme rozmanité pomocné prostředky pro pokrytí celého domu rostlinami, například dřevěné konstrukce či dráty z ušlechtilé oceli. Pro fasády s tepelnou izolací existují speciální výrobky. Na vhodné konstrukci můžeme rostliny, jako je vistárie či divoké víno, snadno nasměrovat, takže jejich listy rychle vytvoří hustý ochranný kryt.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...