Chryzantémy nepatří pouze na hřbitov

 Exterier 
09. října 2014 18:28 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vytrvalé chryzantémy prozáří svými květy zahradu až do počátku mrazů a při správné péči vydrží léta tajemnebytosti.cz
Typickou podzimní květinu jsme si zvykli spojovat se svátkem zesnulých. Je to však vůči ní přinejmenším nespravedlivé. Bohatostí a krásou variet dokážou chryzantémy neboli listopadky snadno konkurovat řadě jiných květin, a navíc jsou velmi odolné vůči prvním mrazíkům, takže právě nyní mohou mimořádně rozehrát barvami naši zahradu.

Pro krásu i zdraví

Chryzantéma je typická podzimní květina, která nás může těšit svou krásou na zahradě i doma ve váze. Je moderní a přitom oblíbená po tisíciletí, především v zemích východní Asie a Dálného východu, kde ji uctívali jako symbol Slunce. Ve staré Číně byly chryzantémy velmi ceněny nejen pro svou krásu. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů, do kterého se přidávají i kvítky, je navíc velmi osvěžující.

Královna podzimu

Květině s nenápadnou, typickou vůní se nadarmo nepřezdívá královna podzimu, pěstuje se totiž v obrovském množství variet, majících mnoho tvarů a odstínů barev, od bílé a žluté přes bronz a purpurovou až po fialovou. Navíc je mimořádně vytrvalá, protože málokterá řezaná květina vydrží ve váze tak dlouho jako právě ona – v nepřetopené místnosti i déle než dva týdny. Na zahradě či terase ji můžeme umístit do jakékoliv nádoby.

Nízké evropské druhy

Pro pěstování v nádobách jsou ideální nízké chryzantémy se záplavou drobných květů. Nádherně ozdobí terasy a balkóny, dvorky i schodiště. Podzimní zápraží díky nim bude jako z pohádky. Do květináčů se nejvíc hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy, vyšlechtěné v Evropě. Velmi oblíbená je Delaware s červenými květy, žlutě kvetoucí Yellow delaware či sněhově bílá Blanche Poiteviné Supreme.

Nutná péče

Venkovní chryzantémy přezimují v našich klimatických podmínkách obvykle bez potíží. Prospěje jim přisypání keříku lehčí zeminou, nejvíc ocení směs kompostu s rašelinou. V horských oblastech bychom jim měli ještě pro jistotu dopřát navíc i lehký kryt z chvojí. Mrazuvzdorné listopadky, určené pro pěstování v nádobách, zapustíme na zimu i s nádobou do záhonu, zasypeme zeminou a přikryjeme chvojím. Na podzim je zásadně nesestříháváme, protože právě nezaceleným stonkům by mohl mráz nenapravitelně ublížit. Se sestřihem proto raději počkáme do jara, kdy odstraníme kryt, rozhrabeme zeminu a rostlinu zkrátíme nad zemí.

Záplava květů na dlouhá léta

Listopadky nám na zahradě opravdu vydrží mnoho let, pokud jim dopřejeme středně těžkou, propustnou a humózní půdu, slunné stanoviště, dostatek vláhy, pravidelné přihnojování v době vegetace každé dva týdny a zimní kryt. Rychle rostoucí chryzantémy péči ocení bohatým kvetením, rané odrůdy již koncem srpna, pozdní rozkvétají až po polovině října.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky