Chryzantémy nepatří pouze na hřbitov

 Exterier 
09. října 2014 18:28 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vytrvalé chryzantémy prozáří svými květy zahradu až do počátku mrazů a při správné péči vydrží léta tajemnebytosti.cz
Typickou podzimní květinu jsme si zvykli spojovat se svátkem zesnulých. Je to však vůči ní přinejmenším nespravedlivé. Bohatostí a krásou variet dokážou chryzantémy neboli listopadky snadno konkurovat řadě jiných květin, a navíc jsou velmi odolné vůči prvním mrazíkům, takže právě nyní mohou mimořádně rozehrát barvami naši zahradu.

Pro krásu i zdraví

Chryzantéma je typická podzimní květina, která nás může těšit svou krásou na zahradě i doma ve váze. Je moderní a přitom oblíbená po tisíciletí, především v zemích východní Asie a Dálného východu, kde ji uctívali jako symbol Slunce. Ve staré Číně byly chryzantémy velmi ceněny nejen pro svou krásu. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů, do kterého se přidávají i kvítky, je navíc velmi osvěžující.

Královna podzimu

Květině s nenápadnou, typickou vůní se nadarmo nepřezdívá královna podzimu, pěstuje se totiž v obrovském množství variet, majících mnoho tvarů a odstínů barev, od bílé a žluté přes bronz a purpurovou až po fialovou. Navíc je mimořádně vytrvalá, protože málokterá řezaná květina vydrží ve váze tak dlouho jako právě ona – v nepřetopené místnosti i déle než dva týdny. Na zahradě či terase ji můžeme umístit do jakékoliv nádoby.

Nízké evropské druhy

Pro pěstování v nádobách jsou ideální nízké chryzantémy se záplavou drobných květů. Nádherně ozdobí terasy a balkóny, dvorky i schodiště. Podzimní zápraží díky nim bude jako z pohádky. Do květináčů se nejvíc hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy, vyšlechtěné v Evropě. Velmi oblíbená je Delaware s červenými květy, žlutě kvetoucí Yellow delaware či sněhově bílá Blanche Poiteviné Supreme.

Nutná péče

Venkovní chryzantémy přezimují v našich klimatických podmínkách obvykle bez potíží. Prospěje jim přisypání keříku lehčí zeminou, nejvíc ocení směs kompostu s rašelinou. V horských oblastech bychom jim měli ještě pro jistotu dopřát navíc i lehký kryt z chvojí. Mrazuvzdorné listopadky, určené pro pěstování v nádobách, zapustíme na zimu i s nádobou do záhonu, zasypeme zeminou a přikryjeme chvojím. Na podzim je zásadně nesestříháváme, protože právě nezaceleným stonkům by mohl mráz nenapravitelně ublížit. Se sestřihem proto raději počkáme do jara, kdy odstraníme kryt, rozhrabeme zeminu a rostlinu zkrátíme nad zemí.

Záplava květů na dlouhá léta

Listopadky nám na zahradě opravdu vydrží mnoho let, pokud jim dopřejeme středně těžkou, propustnou a humózní půdu, slunné stanoviště, dostatek vláhy, pravidelné přihnojování v době vegetace každé dva týdny a zimní kryt. Rychle rostoucí chryzantémy péči ocení bohatým kvetením, rané odrůdy již koncem srpna, pozdní rozkvétají až po polovině října.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Umění stárnout: Kombinace jemných estetických úprav i filozofie přijetí inspirované japonským wabi-sabi

Dům a zahrada

Jeďte se rozloučit se zimní sezónou: Totální výprodej sněhu aneb skipasy na Ještědu za 90 Kč