Bazén v zimní zahradě můžeme využívat celoročně

Propojení zimní zahrady s bazénem je velmi praktické a příjemné
 Exterier 
10. října 2014 20:49 / Internet
  0   0
Zastřešit bazén, postavit nad ním zimní zahradu a propojit ji s obytným prostorem, tak můžeme vytvořit jedinečný celek, využívaný celoročně. Romantickou atmosféru pod plamami a citrusy si budeme moci dopřávat, kdykoli nás napadne.

Jako v tropech

V našich zeměpisných šířkách stále ještě neobvyklou kombinací staveb, které jsou finančně i poměrně náročné, si můžeme dopřát prostředí, podobné pohodě na dovolené v teplých krajích, a přitom ji můžeme využívat, kdykoli se nám zamane. Můžeme v ní odpočívat, pravidelně utužovat fyzickou kondici plaváním, či trávit příjemné chvíle s rodinou a přáteli. V zimě může pohodu ještě umocnit oheň, plápolající v krbu, a tajemné světlo svíček.

Nutné úpravy

V domě, který byl původně plánován jako uzavřený celek, se při plánování tak zásadních změn nejspíš neobejdeme bez odborníka, který posoudí stav nosných zdí a doporučí, jakým způsobem realizovat propojení. Ideální variantou jsou posuvné prosklené dveře, výškový rozdíl mezi podlahami v domě snadno vyřeší pár schodů. Vytápění i odvlhčování zvládne jedno jediné zařízení a pro pohodu koupajících bude vhodná instalace tepelného vodního čerpadla.

Snadná údržba

Základem průzračné vody je v bazénu je kvalitní filtrace, což ovšem neznamená zvláštní místnost, plnou hluku a nejrůznějšího potrubí. Moderním trendem je tzv. bezpotrubní filtrace, při níž se vše odehrává v jednom místě. To znamená žádné díry do bazénu, nulové riziko úniku vody a plně automatický a téměř bezúdržbový chod. Poté už jen stačí občas vyprat filtry a pravidelně do bazénu přidávat prostředek pro úpravu vody.

Rostlinám vlhkost svědčí

Hlavním problémem zimní zahrady a bazénu, propojených s domem, je dostatečné odvlhčení. Klima by mělo vyhovovat jak exotickým rostlinám, tak obyvatelům. Odvlhčení ani klimatizaci je potřeba dobře spočítat, nesmí být poddimenzovány, jinak riskujeme nepřetržitý chod přístroje bez valného výsledku. Relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v celém prostoru mezi 55 až 60 procenty.

Palmy či citrusy

Zimní zahrad je ideální prostředí pro exotické rostliny. Pro pěstitele-začátečníka jsou nejvhodnější datlové palmy a fíkovníky, pokud je však chceme vypěstovat ze semene, musíme počítat s tím, že si na drobnou rostlinku počkáme několik měsíců. Vhodné je například i granátové jablko či banánovník. Za pokud určitě stojí citrusy, které současně kvetou, nasazují plody a dozrávají, takže se nám poměrně brzy odvděčí za péči pohádkovou atmosférou.

Marie Popelková | inStory.cz

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu