Jak na hydroponické pěstování rostlin

Technologie pěstování rostlin na vertikální ploše vychází z jednoduchého principu automatizovaného přísunu zálivkové vody, obohacené o živiny
 Tipy a inspirace 
11. října 2014 14:51 / Internet
  0   0
Hydroponické pěstování rostlin zní jako věda, ale přitom se jedná o poměrně jednoduchý systém, díky němuž zvládnou rostliny pěstovat i lidé, kterým při klasickém pěstování obvykle rostliny zahynou. Při správné péči rostou hydroponicky pěstované rostliny velmi rychle a bujně.

Rostliny pro alergiky

Tento způsob pěstování rstlin používali již staří Egypťané. Dnes má velký význam nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Eliminuje totiž vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spóry. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i během kratší dovolené.

Stačí pár oblázků

Pouhý roztok s živinami k hydroponickému pěstování nestačí, kořeny potřebují oporu. Vhodný je jakýkoli inertní materiál, který neuvolňuje do vody žádné látky a má vhodnou strukturu. Ideální je keramzit, lze však použít i štěrk či perlit. Pokud výhonek vložíme do nádoby s vodou, řada pokojových rostlin snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky.

Dopřejme jim čas

Do substrátu pro hydroponické pěstování je zasadíme stejně jako do běžné zeminy – kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené. V prvních dnech po zasazení potřebují rostliny klid a stín, teprve až kořeny zesílí a rozrostou se, mohou prospívat na slunci.

Kořenům nesvědčí světlo

Nádoby pro hydroponické pěstování mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, protože kořenům nesvědčí světlo, a navíc sklo zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Nádoby jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč. V jednoduchých i dvojitých nádobách by měla být voda jen v dolní části, zhruba tři centimetry. Všechny kořeny ponořeny být nesmějí, protože by uhnily – k životu potřebují vzdušný kyslík.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Chcete kuchyň podrobit úpravám, ale nevíte si rady? Pomoci vám může umění Feng Shui

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu