Výběr vhodného povrchu na terasu

Terasa z přírodního kamene je velmi luxusní a efektní doplněk domu
 Exterier 
13. října 2014 04:32 / kamenictvi-znojmo.cz
  0   0
Terasa, balkon či lodžie je pro městský byt náhradou zahrady. Za letních večerů se tady vzduch ochladí rychleji než v bytě nebo v ulicích, kde dlouho do noci horko sálá z rozpálené dlažby. Může být ale také estetickým i funkčním doplňkem rodinného domu, ať již v patře, nebo jako přechod mezi bytem a zahradou v přízemí.

Kudy zase zatéká

Střídání extrémních teplot, vliv slunce i mrazu, déšť nebo sníh připravují všem materiálům, použitým na terase, velmi náročné podmínky. Jejich opotřebení je tudíž mnohem rychlejší než v interiéru. Poruchy se objevují především na podlahách, kde se naruší hydroizolace a terasou zatéká do spodního bytu. Opravy většinou musíme realizovat velmi rychle, místo závady se ale pod dlažbou hledá obtížně. Proto se vyplatí při stavbě nebo rekonstrukci zvolit takovou skladbu podlahy, která bude venkovním podmínkám lépe odolávat a případná závada se snadněji odstraní.

Správné položení

U venkovních teras můžeme dlažbu pokládat do zhutněného násypu, písku nebo drtě. Taková terasa se snadno realizuje i opravuje. Určitou nevýhodou je vyplavování písku, které se snažíme minimalizovat složitějšími konstrukčními detaily pro odvodnění, které musí zajistit ochranu proti vyplavování.

Praktické podložky

Nejvhodnější způsob uložení dlažby na terasu je položení na podložky, ať už pevné, nebo seřiditelné. Pokládání není omezeno ani klimatickými podmínkami, je velmi rychlé a umožňuje snadnou výměnu dlaždic. K dispozici je i řada konstrukčních doplňků, například odvodňovací mřížky.

Kamenná dlažba

Na terasy a balkony se velmi často využívají kamenné dlažby. Současné technologie totiž dovolují řezat kámen na mnohem slabší desky, takže ani kamenná dlažba nemusí být nadměrně těžká. Kámen je velmi trvanlivý a odolává i velkým tepelným rozdílům. Při jeho výběru však nesmíme zapomenout na protiskluznou povrchovou úpravu. Hladký leštěný kámen se do exteriéru nehodí, při dešti na něm hrozí nebezpečí uklouznutí.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu