Jak pečovat o dřevěný nábytek

Jak pečovat a ošetřovat dřevěný nábytek z masivu.
 Tipy a inspirace 
27. listopadu 2016 22:33 / Internet
  2   0
Dřevěný nábytek je klasika. Není divu. Dřevo mívá na útulnosti našich interiérů lví podíl. Nejen že hezky vypadá a voní, ale je navíc i příjemné na dotek. Aby si co nejdéle uchovalo tyto vlastnosti, měli bychom se o ně dobře starat.

Dřevo je úžasné díky své opravdovosti a přirozené kráse. Ale aby si svůj půvab uchovalo co nejdéle, je nezbytně nutné věnovat mu náležitou péči.

Nic agresivního ani hrubého

Dřevěný nábytek nikdy neošetřujte žádnými agresivními chemikáliemi (např. organickými rozpouštědly). Stejně tak nepoužívejte abrazivní čistící prostředky. Na utření prachu je vhodná měkká prachovka bez brusných účinků. Nezapomeňte, že dřevěný nábytek mohou poškodit i drsné drápky a zoubky domácích mazlíčků. Možná vás překvapí, že mu vadí i nikotin.

Chraňte před vodou a párou

Pro dřevěný nábytek je samozřejmě škodlivé i dlouhodobé působení vody nebo páry. Nestavte ho proto do vlhkého prostředí a ušetřete ho přímého styku s vodou. Určitě není vhodné na dřevěný nábytek pokládat např. mokré nádobí. Poškodit ho mohou také výpary z vaření. Pokud dřevěný nábytek čistíte vodou se šetrnými saponátovými prostředky, nezapomeňte ho vždy následně vytřít do sucha. 

Nevystavujte dřevěný nábytek teplu ani UV záření

Sálavé teplo dřevu škodí, proto umístěte nábytek dále od vytápěcích zařízení (minimálně 50 cm).
V nepříznivých podmínkách by se mohlo dřevo deformovat a praskat. Stejně tak není vhodné dřevěný nábytek vystavovat dlouhodobému působení slunečního světla. Samozřejmě i horké předměty mohou dřevěný nábytek poškodit. Proto na něj nikdy neodkládejte třeba horké nádobí.

Pevná rovnováha

Stavte vždy dřevěný nábytek do vodorovné polohy. Případné nerovnosti podlahy vyrovnejte podložením. Dveře dřevěného nábytku seřiďte pomocí seřizovacích šroubů u jejich závěsu. 
V průběhu času myslete na občasnou kontrolu a dotažení všech šroubů a vrutů, dosáhnete tak delší životnosti dřevěného nábytku.

Jak na prach

Při utírání prachu vždy postupujte odshora dolů, abyste si znovu neprášili na již uklizená místa. Používejte měkký hadřík, který nezanechává vlákna. S vodou nebo čistícím přípravkem to nikdy nepřehánějte a čistící přípravek nanášejte vždy na hadr, nikdy přímo na dřevěný nábytek. Kromě chemických přípravků můžete najít dobré pomocníky i v kuchyni. K otření souvislé vrstvy prachu na dřevěném nábytku se např. výborně hodí jablečný ocet.
Nechcete-li, aby se vám prach znovu rychle usazoval, smíchejte v nádobě 1l vody, 2 lžičky 8% octa a 1 lžičku glycerinu, nakapejte směs na hadřík, kterým dřevěný nábytek otřete.

Co se skvrnou

Asi nejčastějším problémem bývá skvrna od skleničky. Pokud se nám ji podaří na dřevěném nábytku vyrobit, odstraníme ji směsí z 1 lžičky másla, 1 lžičky majonézy a špetky cigaretového popela. Pokud jsme dřevěný nábytek neuchránili před vodou, pomůže nám zubní pasta. Stane-li se, že skrvna odolává, přidáme do pasty trochu jedlé sody. Nakonec vždy ošetřená místa vyleštíme měkkým hadrem. U mahagonového dřeva nám pomůže alkohol. Nesmíme ho ovšem vypít, ale musíme jím napustit skvrnu a pak místo okamžitě vytřít do sucha. Následně dřevo natřeme směsí lněného oleje a červeného vína (v poměru 1:1) a vyleštíme.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu