Chcete, aby vám na terase stále něco kvetlo? Afrikány kvetou i pod sněhem!

 Exterier 
20. listopadu 2016 10:50 / Ema Maxová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Chcete se potěšit květy i při prvním sněhu?  Shutterstock
Chcete, aby vám v květináčích na terase stále něco kvetlo a vedle stálezelných zakrslých jehličnanů zářila nějaká barva jako připomínka léta? Afrikány vás v tomhle směru nikdy nezklamou.

Odmyslete se od všech předsudků proti květině, která zdobí české zahrádky a okna už několik století. To, že zrovna nevoní, vás přece na zahradě neruší. A že se chová trošku jako neúnavný plevel? To vám na podzim a na počátku zimy přijde jenom vhod.

Původem je aksamitník neboli afrikán z Jižní Ameriky, v Evropě se ale kvůli svým pestrým barvám a jednoduchému pěstování rozšířil velice rychle. Dnes se nabízejí semena nejrůznějších vyšlechtěných odrůd. Mají květy ostře oranžové až cihlově červené, drobné, velké, jednoduché i plné. Velkokvěté odrůdy s oranžovými koulemi prozáří každý záhonek i truhlík jako samo sluníčko. Pokud ale chcete mít opravdu tak krásné květy, jako jsou na obrázku sáčku se semínky, musíte si pořídit vždy nové originální. Sbíraná seminka sice snadno vyklíčí, afrikány ale rychle degradují k jednoduchým původním květům, takže v další sezóně už budou „jen“ jednoduché, drobnější.

Afrikány se výborně hodí jako doplněk stálezelených zakrslých jehličnanů v nádobách na terasách a balkonech. Zvládnou prakticky jakoukoliv půdu, vyrostou rychle a kvetou dlouho.

Chcete se potěšit jejich květy i při prvním sněhu? Na zahradě vám už teď za studených nocí nevyklíčí, můžete je ale přepěstovat doma v truhlíku nebo květináči. Stačí semínka lehce zatlačit do půdy a nezapomínat je rosit – za týden už máte malé rostlinky, za dva týdny je můžete opatrně ochlazovat přenášením ven. Po třech týdnech jsou silné a odolné a začnou nasazovat na květ. Pak je klidně přesaďte do venkovních nádob. Spolehněte se, že když bude přes den jen trochu svítit slunce, za pár dnů poupata rozkvetou. Právě tyto pozdní květy vydrží velice dlouho svěží.

Je kouzelné, když z prvního sněhu vystrkují své oranžové nebo dvoubarevné hlavičky jako kdby chtěly říct: zima se dá přečkat, neboj se zahradníku, jaro a pestrá zahrada tu budou zase co nevidět.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu