Klimatizace nejen ochladí, ale i zahřeje! Navíc uspoří i peníze!

 Technika 
20. listopadu 2016 07:45 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Moderní klimatizace rozhodně nejsou hlučné a je možné je v klidu umístit třeba i do ložnice. Ilustrační foto
Většina lidí se domnívá, že klimatizace je vhodná jen v horkých dnech, kdy potřebujeme v bytě ochladit vzduch. Moderní zařízení ale nabízejí mnoho dalších funkcí a mohou sloužit po celý rok, tedy i v zimě!

Pomocí moderní kimatizace lze v létě interiér ochlazovat a v zimě ohřívat. Je to možné díky tepelnému čerpadlu typu vzduch/vzduch, které tvoří základ klimatizačního systému. Jeho venkovní jednotka je vybavena reverzním ventilem, který dokáže otočit směr proudění chladiva mezi vnitřní a venkovní jednotkou. Lze tak přejít z režimu chlazení, kdy se odvádí teplo ven z místností, do režimu přitápění – původní funkce tepelného čerpadla – a získávat teplo z venkovního prostředí pro ohřívání interiéru. Princip je podobný jako při chlazení, ale chladivo prochází obráceně.

Zařízení může pracovat i při záporných venkovních teplotách a umožňuje tak teplovzdušně vytápět místnosti. Provozní náklady takového zařízení jsou poměrně nízké. Je ale třeba vědět, že tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch nemají příliš vysoký topný faktor, a nelze tedy počítat, že vytápění domu zajistí plně. Klimatizace v režimu tepelného čerpadla je nejúčinnější do teploty venkovního vzduchu 0 °C – tedy pro přitápění v přechodném období na jaře a na podzim. Klimatizace určena jen pro chlazení je v provozu přibližně 60 dní v roce, a to zhruba osm hodin denně. Tepelné čerpadlo může být v provozu nejméně dalších 200 dní v roce, a to nepřetržitě.

O klimatizacích i v dnešní době koluje řada fám. Mnozí neznalí věci tvrdí, že jsou hlučné, víří prach a vysušují pleť. To ale u moderních klimatizací rozhodně neplatí! Představíme vám proto pět nejčastějších mýtů.

1. Vysušují vzduch a produkují nezdravé prostředí

Tento problém se týká spíše ventilátorů. Nejnovější klimatizace naopak vytvářejí uvolňující ionty kyslíku, které neutralizují škodlivé hydroxylové volné radikály. Ty se ve vzduchu hojně vyskytují a mohou způsobovat nejrůznější potíže – od bolení hlavy přes nevolnost až po závažná civilizační onemocnění. Systémy nových klimatizací si nejen poradí se škodlivými radikály, ale zároveň zvýšením podílu kyslíku vzduch osvěží a pročistí.

2. Víří prach a viry, nehodí se pro alergiky

Ani to není pravda. Nové klimatizační systémy nefungují na bázi větráku, ale postupného odsávání a filtrování vzduchu. Do místnosti tak vrací čerstvý vzduch zbavený prachu, pylu a jiných alergenů. Nejnovější klimatizace si dokonce poradí i s neodbytným chřipkovým virem a řadou bakterií. Pro alergiky, seniory a jiné citlivé jedince jsou proto naopak naprosto ideální.

3. Jsou neekologické a neekonomické

Nové klimatizační systémy už nevytvářejí prakticky žádný škodlivý ozón. Požadovanou teplotu si na nich sami nastavíte – klidně i přes Wi-Fi – a už ji samy hlídají, aniž byste museli zapínat nebo vypínat kompresor. Tím ušetří až 70 % energie oproti starším typům.

4. Mobilní klimatizace jsou levnější a stačí je jen zapojit

Mobilní klimatizaci rozhodně nestačí jen zapojit. I u ní totiž musíte řešit odvod horkého vzduchu. Tedy hadici vyvést buď vyvrtaným otvorem ve zdi, nebo neesteticky oknem. Problémem je navíc i nižší účinnost (zejména u větších místností) a oproti vestavným klimatizacím i vyšší spotřeba energie a větší hlučnost. Umístění například do ložnice je tak velmi nevhodné.

5. Jsou hlučné, především v noci

Tenhle mýtus se týká mobilních klimatizací, i když i ty už se lepší. Ale zabudované, takzvané split klimatizace, mají výměník vzduchu venku, takže v místnosti si můžete užívat ničím nerušené ticho. Většinu novějších typů navíc můžete přepnout na noční úsporný provoz, kdy jsou ještě tišší než obvykle. A šetří přitom další energii.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu