Štípání dřeva je hodně pracné. Přitom existuje možnost, jak si tuto činnost usnadnit

 Technika 
15. července 2018 08:29 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Naštípat hromadu dřeva sekerou je dřina Shutterstock
Řada lidí využívá léto ke zpracování dřeva na zimu. Velké špalky je třeba naštípat a uschovat. Většina lidí štípe dřevo pomocí sekery a každý, kdo to jednou zkusil, ví, jak je to pracné. Poradíme, jak si při štípání dřeva ušetřit síly i čas.

Někdo má štípání dřeva jako relax, ale pokud máte na zahradě obří hromadu palivového materiálu, brzy elán opustí každého. Dnes už naštěstí existuje způsob, jak si štípání polen co nejvíce usnadnit. Pořiďte si štípač dřeva. O tom, jak dřevo správně uskladnit, jsme psali zde.

Výhody štípače dřeva

  • snadná obsluha
  • nízké riziko poranění
  • nižší fyzická náročnost
  • štípání dřeva šetří záda
  • můžete štípat jak suché, tak i vlhké nebo mokré dřevo

Aby ale štípač dřeva opravdu dobře sloužil, je třeba vybrat ten správný typ právě pro vás. Při výběru byste se měli zajímat například o štípací tlak, který prezentuje jednu z nejdůležitějších hodnot. Výslednou volbu nového zařízení musíte uzpůsobit také podle toho, jakou délku a průměr polen budete štípat. Vedle typu použitého napájení je zásadní i celkový příkon.

Typy štípače

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, jaký typ štípače chcete. Na výběr jsou buď horizontální nebo vertikální stroje. Každý z nich přináší jisté výhody a nevýhody. Zároveň se hodí pro štípání toho či onoho dřeva.

Horizontální štípače dřeva

Ve prospěch těchto modelů hovoří určitě nižší pořizovací náklady a celkem pohodlná mobilita díky menší hmotnosti. Jsou i docela dobře skladné.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že horizontální štípač dřeva není primárně určen pro nadměrné zatěžování. A to jak do množství štípaného dřeva, tak do délky a průměru jednotlivých polen.

Horizontální štípačku dřeva si proto pořizují lidé, kteří ročně ztopí do 10 kubíků dřeva v krbu nebo krbových kamnech.

Vertikální štípače dřeva

Vertikální modely se vyznačují poměrně velkou a stabilní základnou. Ta se promítá i do narůstající hmotnosti, takže i manipulace se strojem je trochu obtížnější. Velkou výhodou horizontálních štípačů dřeva je především štípací tlak, který si poradí s delšími a silnějšími poleny.

Do těchto zařízení se vyplatí investovat těm, kdo ročně připravují 15 kubíků dřeva a více. Například, když potřebujete vytápět jednu či více nemovitostí s pomocí kotle na tuhá paliva.

Štípací tlak

Štípací tlak je jeden z nejdůležitějších parametrů štípaček dřeva. Pod tímto výrazem si můžete představit sílu udávanou v tunách, která působí na poleno dřeva. Čím větší bude štípací tlak, tím snadněji přeštípnete delší a širší polena.

U horizontálních štípačů se štípací tlak pohybuje v rozmezí od 4 do 7 tun. To víceméně odpovídá jejich použití. U vertikálních štípačů je štípací tlak v rozmezí 6 až 25 tun. Stroje se štípacím tlakem nad 20 tun už lze označit za profesionální zařízení. Pro domácí užití si však vystačíte s tlakem do 12 – 15 tun.

Délka a průměr polen

Každý majitel kotle či krbu ví, jak dlouhá polena potřebuje. I tento parametr je nuté při výběru správné štípačky zohlednit.

Horizontální štípače dřeva jsou vodné pro maximální délku polen do 50 – 60 centimetrů.

Vertikální štípače dřeva si dokáží poradit s maximální délkou polen až 135 centimetrů.

Nezáleží ale jen na délce, ale i průměru dřeva. Horizontální štípače dřeva pojmou polena do 25 – 30 centimetrů průměru. Naopak pro větší průměry polen jsou vhodné vertikální štípače dřeva. Ty si dokáží poradit s šířkou až 54 centimetrů a více.

Napájení

Hnací silou většiny novodobých štípačů dřeva jsou výkonné elektromotory. Ujistěte se proto, že máte správnou zásuvku pro konkrétní model štípačky.

  • Většina horizontálních štípačů je napájena 230 V.
  • Vertikální štípače jsou provozovány na zásuvku 400 V.

Vedle širokého zastoupení elektrických štípačů dřeva můžete ale narazit i na další alternativy. Jednou z nich je například benzínová štípačka dřeva. Štípače dřeva s vlastním spalovacím motorem jsou nezávislé na elektrickém napájení a lze je, na rozdíl od elektricky poháněných strojů, používat také v terénu. Menší štípače mají zpravidla čtyřtaktní benzínový motor. Velké modely jsou poháněny dieselovým motorem.

Příkon a otáčky

Neopomenutelným parametrem elektrických štípačů dřeva je také příkon udávaný ve Wattech. Příkon štípačky na dřevo se liší podle typu zakoupeného modelu. Obvykle se však pohybuje od 1 500 W do 5 000 W. U některých silných profesionálních strojů dokonce i více.

V technických parametrech mimo jiné naleznete i počet otáček elektromotoru. I ty do značné míry korespondují s typem a výkonem daného zařízení. U nejslabších štípačů na dřevo docílíte otáček kolem 540 ot./min. Průměrně je to kolem 1 450 až 2 800 ot./min. u těch výkonnějších modelů.

Příslušenství

K většině štípačů dřeva, a to především k těm vertikálním, lze mimo jiné zakoupit řadu praktického příslušenství.

Čtyřramenný klín – násada na klasický pevný klín většiny štípaček na dřevo. Tvar klínu je uzpůsoben tak, že při štípání dochází z rozdělení dřevěného polena nikoliv na dvě půlky, ale rovnou na čtyři díly. To celkem zrychluje práci se štípačkou a vy můžete dřevo uklízet.

Šestiramenný klín – pro některé vertikální štípače lze dokonce zakoupit šestiramenný klín, který při jednom rozštípnutí vytvoří hned šest menších polen.

Prodloužený klín – ten má obvykle minimálně dvojnásobnou délku oproti klasickému klínu. Je výbavou hlavně vertikálních štípačů dřeva, které si dokáží poradit i s poleny v délce až 135 centimetrů. Právě k jejich štípání slouží.

Rozšiřující klín – klín menší délky, který je však výrazně rozšířen, což přispívá k lepšímu rozštípnutí dřevěných polen.

Stojan – především pro menší horizontální štípačky na dřevo máte možnost zakoupit šroubovaný stojan s kolečky.

Nezapomeňte také na hydraulický olej a jeho pravidelnou výměnu. Tím se vyvarujete jakýmkoliv problémům v budoucnu, například v podobě zadřeného motoru. U většiny strojů je také zapotřebí mazat některé pohyblivé části.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu