Střešní zahrady jsou hitem letošního léta. Poradíme, jak si udělat tu nejkrásnější

 Exterier 
11. července 2018 12:58 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hezké posezení si můžete vybudovat sami Shutterstock
V posledních letech se bojuje za více zelená města. Raketově roste počet záhonků před bytovými domy, vznikají komunitní zahrady a k vidění jsou i u nás překrásné zahrady na střeše.

Nejde přitom o nic supermoderního. Popularita střešních zahrad sahá až do šestého století před naším letopočtem. Tehdy byly oblíbené zejména na Blízkém východě. Už i tehdy šlo především o estetický doplněk domu. Naopak na severu zase sloužily zahrady na střeše jako dokonalý izolant v chladných měsících roku.

Jen pro náročné?

Dnes jsou střešní zahrady vidět nejčastěji na luxusních bytových domech nebo kancelářích. Dalo by se tedy říci, že jsou synonymem pro něco luxusního, předraženého a nedostupného obyčejnému smrtelníkovi. To je však velký omyl. Krásnou a levnou střešní zahradu můžete mít každý. Chce to jen fantazii a chuť pustit se do práce. Věřte, že to hravě zvládnete i bez pomoci odborných firem.

Ozdobené bydlení

A vůbec není špatné vzít si inspiraci od obyvatelů severních zemí, kteří zahrady používali jako izolant. Zvlášť v případě, když máte starší byt nebo dům, přijde zateplení jistě vhod. Navíc zateplení estetickým způsobem. Jak tedy na to? V první řadě se musíme rozhodnout, jestli budeme chtít střešní zahradu extenzivní nebo intenzivní. V překladu to znamená, že se musíme rozhodnout, jestli bude zahrada plnit pouze estetický účel nebo po ní budeme chtít i chodit. Takové zahrady je pak možné využívat obdobně jako například terasy.

Rostliny na střechu

Co se týče výběru rostlin, nejlépe uděláme, pokud se poradíme s expertem na zahradu. Ale při troše samostudia z knih nebo internetu dokážete vhodné rostliny vybrat i sami. Je důležité důkladně si nastudovat, co vámi vybraný druh vyžaduje pro pěstování. Vzhledem k tomu, že střecha je přímo pod palbou slunečních paprsků, volí se takové rostliny, které jsou nenáročné na péči a výběr místa. Musí dobře snášet horko a přímé slunce. Volíme takové rostliny, které jsou méně šlechtěné a nepotřebují náš dohled.

Vhodné jsou tedy například rozchodníky, netřesky, lomikámen nebo různé trávy. Chcete-li sázet byliny i to je možné, ale opět je nutné volit takové, které zvládnou přežít náročné podmínky. Vyzkoušet můžete tymián, yzop, mateřídoušku, vrbovku, rozrazil, heřmánek, fenykl, levanduli, měsíček, mochnu, sléz, třezalku a další. Skvěle se zde uplatní však i trvalky, popínavé rostliny, keře či menší stromky. Avšak v případě, kdy ne všechny rostliny zvládnou extrémní sucha, je nutné počítat také s instalací závlahového systému.

Doplňky a dekorace

I přesto, že jde o zahradu na střeše, nesmíme opomenout přidat dekorativní doplňky. V každém případě jsou nejen vhodná, ale i krásná svítidla. Přijdou vhod i v případě, že zahradu budete využívat místo terasy. U večerního posezení pak dokáží vykouzlit nádhernou atmosféru a navodí klid a pohodu. Nebojte se na střechu zabudovat vířivku. Přidat můžete i vhodný zahradní nábytek. Tedy takový, který bude zdobit, ale zároveň mu nebude vadit, když na něj zaprší. Bude se hodit například ve chvíli, kdy se třeba rozhodnete uspořádat zahradní party pro rodinu či přátele.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu