Udělejte si z balkonu oázu klidu a místo, kde se schováte před světem

 Exterier 
10. července 2018 09:28 / Iva Dvořáková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Když máte v bytě balkon, je to ohromná deviza bytu Shutterstock
Jestli vašemu balkonu něco chybí k tomu, aby se stal dokonalou oázou klidu, najdete to v tomhle článku. Může to být buď kobereček na podlaze, květiny, textil, nábytek nebo světla. Přesně tyhle ingredience totiž dávají dohromady místo, kde se schováte před světem.

Pryč jsou doby, kdy balkony sloužily jen jako odkladiště zbytečných věcí, místo pro sušení prádla a útočiště kuřáků. Moderní balkony jsou místem pro posezení, které dokáže zkvalitnit život v bytě a stane se jeho nedílnou součástí.

Balkon je často jediné místo, kde se dá v tropických vedrech přežívat, když bydlíte v bytě. Proto spousta lidí už objevila kouzlo venkovního posezení, kvůli kterému nemusíte vystrčit nos z domova. Přinášíme vám několik tipů, jak vytvořit z balkonu bezpečné útočiště a dokonalé místo pro váš odpočinek. 

Schovejte se před světem

Když balkon odstíníte od okolí, aby vám na něj tolik nevidělo, najednou se z něj stane součást bytu. Ideální pomocníci jsou paravány, plachty, látky s venkovní úpravou, rákosí, ratan nebo živá zástěna ze vzrostlých květin.

Pokud máte dostatek prostoru, oceníte opravdu velké květiny. Hodí se oleandr, ibišek nebo popínavá mandevila, které vyvolají středomořskou náladu a umí vyrůst do vzrostlých keřů.

Na balkon můžete během léta přesunout pokojovky: nejen palmy, ale i třeba fikusy, draceny a jiné. Jen je třeba dbát na jejich požadavky na stanoviště, především je nespálit na sluníčku, na které nejsou z bytu zvyklé.

Můžete je dát i do starých květináčů, aspoň budou mít patinu. Ale jestli si nevíte rady, jak květináče vyčistit, tak si o tom přečtěte v tomto článku.

Přidejte textil

Polštáře a plédy dokážou na extra malých balkonech dokonce nahradit nábytek. Látkové doplňky totiž prostor zútulní. A až se večer ochladí, budou se hodit při posezení se sklenkou vína. Pokud se vám na balkon vůbec nevejde nábytek, můžete si ze sedacích polštářů a venkovního koberce vytvořit pohodlné hnízdečko.

Všímejte si podlahy

Celkový výraz balkonu nebo terasy promění venkovní koberec nebo balkonová krytina. Tu si můžete položit i sami, prodává se připravená jako „dlaždičky“. Dosáhnete tak zabydleného dojmu - jako byste byli v další místnosti svého bytu.

Nábytek

Nábytek na balkon či terasu volte dle toho, jak tento venkovní prostor hodláte využít. Jestliže v létě rádi vytáhnete sušák s prádlem na čerstvý vzduch, pak by váš nábytek měl být skladný, a tudíž by neměl zabírat moc prostoru. Pokud máte ale jiné fígle, jak sušit prádlo v létě venku, už vám nic nebrání v tom, se na nábytku vyřádit. Absolutní nutností jsou dvě židličky a stolek.

Fajnšmekři si mohou nábytek vyrobit například z palet, ze kterých se dají vykouzlit absolutní skvosty. Když máte prostor a možnost, tak si na balkonu zavěste houpací křeslo nebo textilní síť, povýšíte tím úroveň relaxace na maximum!

Rozsviťte to

Koberec máte položený, polštářky nachystané, nábytek smontovaný, květiny zasazené a pořád to není ono? Co tomu ještě chybí? Dekorace! Nejzásadnější dekorací jsou podle nás jednoznačně světýlka. Pokud máte přístup k zásuvce, připojíte si jakýkoliv světelný řetěz, pokud ne, nezoufejte – vystačíte si se solárními světýlky nebo s LED svíčkami na baterky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu