Pěstujte si anglické muškáty. Uchvátí vás svými velkými květy

Barevné květy mají v průměru až pět centimetrů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
07. května 2020 10:00 / Depositphotos
  1   0
Už vás omrzely klasické muškáty, ale přesto byste se jich nechtěli úplně vzdát? Vyzkoušejte anglické pelargonie, které vás okouzlí svými velkými květy.

Muškáty stále patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny. K těm nejrozšířenějším patří převislé muškáty, ale pokud hledáte opravdové královny, pak zvolte anglické – hybridy Pelargonium grandiflorum. Poradíme vám, jak na jejich pěstování. 

Domov v Africe

Věděli jste, že většina druhů muškátů pochází z jižní Afriky? Je známo kolem 250 botanických druhů rozdělených do několika skupin. Konkrétně královské muškáty byly nakříženy v Anglii a od toho je odvozen i jejich název anglické. Tím, čím vás na první pohled zaujmou, to jsou obrovské barevné květy, které mají v průměru i 5 cm. Koupit můžete buď jednoduché nebo plné, různých barev od sněhobílé přes lososovou, růžovou, různé odstíny červené a fialové až po téměř červeně či fialově černou.

Rády se sluní

Tyto kvetoucí krásky milují teplá a slunná stanoviště, pozor však na polední úpal a teploty nad 25 °C. Snadno se mohou popálit nebo přestanou tvořit nové květy.
Co vyloženě nesnášejí, to je vítr, průvan a déšť. V zimě budou spokojeny s chladnějším světlým stanovištěm s teplotou okolo 12 °C a slabou zálivkou.

Hnojení a zálivka

Pokud jste zvyklí klasické muškáty pěstovat v samozavalžovacích truhlících, u anglických na to zapomeňte. Jsou totiž velmi citlivé na přemokření substrátu. V takovém případě hrozí, že jim začnou zahnívat kořeny, listy zežloutnou a přestanou kvést. Takto postiženou rostlinu je třeba zbavit přemokřeného substrátu, zkrátit poškozené kořeny a zasadit do nového substrátu. Před každou zálivkou nechejte proto substrát vyschnout. Výživu stačí přidat jednou týdně hnojivy s mikroprvky a zvýšeným obsahem draslíku. Nebo si vyrobte jednoduché domácí hnojivo z jedné běžně dostupné kuchyňské suroviny. Více na toto téma jsme psali zde.

Nezapomeňte zaštipovat

V době vegetace výhonky pravidelně zaštipujte, rostliny se budou lépe rozvětvovat a bohatěji nakvétat. Zhruba jednou za měsíc zaštipujte konce větviček, ale s rozmyslem, jinak rostlina nestihne založit květní pupeny. Nezapomeňte také odstraňovat odkvetlé květy.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Než si vybudujete své vlastní jezírko, je třeba si dobře promyslet jeho umístění

Zavřít reklamu