Je čas uskladnit zimní oblečení. Na vakuové pytle ale zapomeňte

 Tipy a inspirace 
29. dubna 2020 12:23 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zimní oblečení potřebuje správné uskladnění Depositphotos
Zima ukončila svou nadvládu. V šatníku tak opět zavládnou jarní modely, ty zimní je potřeba naopak dobře uschovat. Poradíme vám, čeho se vyvarovat.

Dubnové počasí vybízí k tomu, abychom zimní oblečení co nejrychleji strčili do pytlů nebo na dno skříně. Jenomže pak vyvstává otázka, jak asi bude vypadat, když jej zase vybalíte na podzim. Nesprávným zacházením totiž mohou vaše oblíbené kousky ztratit své jedinečné funkční vlastnosti, za které jste draze zaplatili. Přitom stačí dodržet několik základních rad a postupů a zimní výbava vám bude sloužit ještě léta.

Prát či neprat?

Zimní oblečení často využívá různých funkčních materiálů, které mu poskytují nepromokavost a také prodyšnost. Pokud jej nevhodně vyperete, můžete jej prakticky zničit. To však neznamená, že byste jej neměli před uskladněním vyčistit. Naopak. Prach a pot, které se na něm během týdnů používání naskládaly, by totiž mohly nalákat nezvané návštěvníky v podobě molů. Nemluvě o tom, že by vám načichly další vaše svršky.

Čtěte cedulky

Každý kousek oblečení je opatřený štítkem s informací, zda lze prát v pračce či je nutno ho nechat odborně vyčistit. Tyto instrukce nezanedbávejte, už při prvním praní se často nenávratně poškodí funkční membrány v oděvu, tím pádem ztratí voděodolnost a stane se z něj jen nepotřebný kus hadru. 

Co dát do pračky

Manšestr a flanel vyperte tak, jak je uvedeno na cedulce výrobce. Oblečení otočte naruby, předejdete tak vzniku žmolků, a zkontrolujte obsah kapes. Před praním zavřete všechny zipy, jinak můžou poškodit další oblečení v pračce. Pračku naplňte jen do poloviny. Oblečení z vlněných materiálů perte v ruce nebo v pračce, která má na to speciální program. Vlněné kabáty, saka či umělé kožešiny svěřte do rukou čistíren oděvů. Pravé kožichy vyklepejte, vykartáčujte a pak uskladněte v speciální ochranném obalu. Choulostivé materiály nesušte v sušičce. Po praní nechte pračku pouze odsát vodu, maximálně krátce vyždímejte.

Svetry nevěšte 

Vlněné kousky v žádném případě nepatří na ramínko. Jinak by se mohlo stát, že za půl roku vytáhnete ze skříně beztvarý vytahaný hadr. Svetrům, čepicím i šálám svědčí vodorovná poloha, nejlépe někde v krabici nebo koši. Použít můžete také vakuové pytle, ale nevysávejte z nich vzduch. Oblečení totiž potřebuje dýchat jinak zatuchne. Také kabátům svědčí vodorovná poloha. Platí to pro kousky z vlny, kůže i umělé kožešiny.

Choulostivé kousky skladujte zvlášť

Pokud vlastníte taftové róby či různé společenské šaty, ty dejte na kvalitní ramínko, které do nich nevytlačí důlky, a vše dejte do pytle, nejlépe bavlněného. Tyto kousky skladujte každý zvlášť, aby se neodíraly a nemačkaly. V bavlněném obalu můžete skladovat také kašmírový svetr nebo šálu. Na ramínko dejte také kousky z pravé kožešiny a skladujte je na suchém a tmavém místě, v teplotě kolem 10 °C.  A nezapomeňte na ochranu proti molům. Tipy na účinné prostředky, které najdete i doma, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu