Kamennou zídku si postavíte i bez malty. Stane se krásnou ozdobou vaší zahrady

 Rekonstrukce 
24. dubna 2020 14:43 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kamenné zídky mají půvab Depositphotos
Pokud máte rádi zahrady s nádechem starých časů, neměla by v ní chybět kamenná zídka. Ideálně postavená nasucho tak, jak to dělali naši předkové. Není to nic složitého, chce to jen vědět, jak na to.

Přesto, že se v dobách minulých stavěly kamenné zídky bez malty, mnohé z nich přežily až do dnešních dnů. Ke stavbě můžete použít jak kameny z přírody, tak i kupované ze stavebnin či prodejny kameniva.

Jak spočítat spotřebu kamene

Ze všeho nejdříve si ujasněte, jak velkou, vysokou a širokou zídku budete stavět. Musíte mít totiž dostatek materiálu. Spotřebu kamene vypočítáte tak, že vynásobíte délku a výšku zamýšlené zídky a výsledek ještě vynásobíte plánovanou tloušťkou zdi. Ta by přitom měla dosahovat alespoň třetiny až poloviny výšky zdi. A budete hned vědět, jaké množství kamene budete potřebovat.

Roli ale hraje i materiál. Pokud budete stavět zídku z neopracovaných kamenů a vznikne vám tak hodně dutých otvorů, mohou tato hluchá místa tvořit až 15 procent objemu celé zdi. Naopak když budete mít pravidelné kameny, jejich spotřeba se zvýší přibližně o 10 procent.

Pokud si chcete trochu usnadnit práci, vybírejte druh kamene, který přirozeně tvoří pravoúhlé tvary. Práce s nimi bude snazší a výsledná zeď stabilnější. Také je dobré zvolit kámen, který se dodává v různých velikostech a tvarech, k plnění určitých funkcí totiž potřebujete kusy spe­cifických rozměrů.

Podklad je důležitý

Kamenná zídka vyžaduje pevné a dobře odvodněné základy. Někteří stavitelé jednoduše odstraní svrchní vrstvu zeminy a kladou kameny na tvrdé podloží. Odborníci ale doporučují vytvořit výkop hluboký 20 až 40 centimetrů. Dno udusejte a posypejte drenážní vrstvou tvořenou štěrkem, případně i úlomky cihel. Teprve na tento základ začněte klást první vrstvu kamenů.

Vyberte vazáky

Nejprve vyberte největší kameny, takzvané vazáky. Tyto kameny by neměly být ploché, aby se později pod tíhou kamenů nerozlomily. Zeď by se pak totiž snadno zbortila. Hloubka vazáků opěrné zdi by měla dosahovat minimálně 30 centimetrů.

Při skládání jednotlivých vrstev pamatujte na to, že je třeba pravidelně převazovat spáry, má to zásadní vliv na pevnost zdi.

Viklání je nepřípustné

Také je důležité uložit každý kámen stabilně a vodorovně, jakékoliv viklání se s rostoucí výškou stavby zhoršuje. Zvláště u větších kamenů polohu pečlivě kontrolujte vodováhou a okraje kamenů podkládejte menšími kusy a úštěpy, aby bloky ležely pevně a rovně.

Snažte se používat kameny takové, jaké jsou. Pokud přeci jen budete potřebovat kámen zkrátit, vysekejte v něm rýhu dlátem nebo sekáčem, položte ho přes okraj trámu, aby odlamovaná část visela ve vzduchu, a poklepávejte do ní malým kladívkem. 

Důležité zásady

Při stavbě suché kamenné zídky je třeba držet se několika důležitých zásad:

  • Dva přes jeden, jeden přes dva: Nikdy neklaďte přímo nad sebe stejně velké kameny. Sesunuly by se vám jako příliš vysoký štos knih. Styčné spáry převazujte podobně jako při zdění cihlami, klaďte jeden kámen nad dva spodní a dva nad jeden. Vaše zídka tak bude nejen pevnější, ale i hezčí na pohled.
  • Stanovte správný sklon: Každá nová řada zídky musí trochu ustupovat, buď směrem ke svahu, pokud má sloužit jako opěrná, nebo směrem ke středu, je-li volně stojící. Míru ustou­pení vyjadřuje sklon zdi. Při stavbě opěrné zídky je dobré odsadit každou řadu cca o 1,5 cm oproti řadě předcházející, v případě oboustranné zdi by měl odklon od vertikály dosahovat kolem 15 stupňů.
  • Používejte vazebné kameny: Vazák neboli vazebný kámen sahá příčně přes celou tloušťku zdi a podélně přes dva nebo více kamenů. U opěrných zídek se používají dlouhé vazáky, které přesahují ze zídky až do zpevňovaného svahu. Vazáky jsou pro pevnost zídky nezbytné a fun­gují jako jakási kotva pro okolní kameny. Obvykle se doporučuje používat je v rozestupech 120 až 180 cm nebo tak často, jak je praktické.
  • Začleňte stojáky: Stojáky fungují podobně jako vazáky, ale vertikálně. Tyto kameny jsou postavené nastojato, aby překrývaly ložné spáry a tím zpevňovaly zídku, kromě toho ji opticky zpestřují a odlehčují. Stojákem převazujte dvě nebo tři řady opět zhruba každé 2 metry nebo tak často, jak je potřeba.
  • Odkládejte si kameny na korunu: V průběhu stavby si dávejte stranou velké ploché kameny sahající přes celou zídku. Budou se hodit do vrchní řady, která zpevňuje kameny z niž­ších řad a dodává zídce upravený vzhled.
  • Nestavte příliš vysoko: Suché kamenné zídky by neměly přesahovat výšku 100 - 120 cm. Jednak je manévrování s kameny nad tuto výšku obtížné a především, vyšší stavby bývají nestabilní. Přiměřeně vysoká zídka v zahradní scenérii i opticky lépe působí.
  • Často a z odstupu kontrolujte: Nelitujte času na pravidelnou vizuální kontrolu rostoucí zídky. Sledujte vyváženost vzhledu a rozmanitost kamenů, rovnost linií, převázání spár vazáky a stojáky i celkový dojem.

Vyplňte dutiny rostlinkami

Vzniklé mezery mezi kameny osázejte sukulenty nebo dalšími rostlinami. Jejich výběr závisí na orientaci zídky vůči slunci. Rostlinky stačí zasunout do hloubky tří až pěti centimetrů do navlhčeného substrátu, samy se pak vytáhnou za světlem. Podle podmínek můžete zvolit například netřesky, lomikámen, mochnu, tařici nebo mateřídoušku.

Pokud stavíte opěrnou zídku, nezapomeňte vysypat prostor za ní téměř až po vrch štěrkem, který odvede vlhkost a zajistí stabilitu. Když je zídka hotová, přihrňte na štěrkovou výplň vrstvu zeminy a substrátu a opět případně vysaďte rostliny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině