Polštáře a přikrývky. Jak často je prát a na jakou teplotu je to ideální

Polštáře i deky jsou doslova semeništěm roztočů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
20. dubna 2020 10:00 / Depositphotos
  0   0
Abyste spali opravdu v čistém, nestačí měnit pouze lůžkoviny. Pravidelnou péči musíte věnovat také svým polštářům a přikrývkám. Víte, jak často byste je měli prát?

Za týden člověk během spánku vyprodukuje kolem pěti gramů tělního odpadu. A toto množství bohatě stačí k tomu, aby se v lůžkovinách vesele množili roztoči. Pět gramů lidského odpadu bohatě nasytí i deset tisíc roztočů. A to není zrovna vábná představa toho, v jakém semeništi bakterií to vlastně spíte. Proto je potřeba pravidelně měnit nejenom povlečení, ale prát také polštáře a přikrývky. 

Vyberte suchý den

Lůžkoviny stačí vyprat zhruba dvakrát do roka, nejlépe teď na jaře a pak na začátku podzimu. K praní si vyberte takový den, kdy je slunečno a teplo. Jde totiž o to, aby vám polštáře a přikrývky nezatuchly. Jemný program nebo ruční praní nejsou úplně vhodné, protože zejména u starších praček se nemusí polštář dostatečně vyždímat. 

Čím vyšší, tím lepší

Abyste opravdu roztoče zlikvidovali, je potřeba prát přikrývky i polštáře minimálně na 60 stupňů Celsia a více. Samozřejmě, že je důležité dbát také na doporučenou teplotu výrobcem. Pokud však máte uvedenou na visačce teplotu 40 stupňů Celsia, měli byste zvážit koupi nových, kvalitnějších přikrývek. Jinak se nemáte šanci roztočů zbavit. Což může být zvlášť u jedinců, kteří jsou na roztoče alergičtí, problém. 

Kdy je čas na výměnu

Pokud si myslíte, že polštáře a přikrývky jsou navždy, jste na omylu. I tento druh lůžkovin má svou životnost, zejména ty plněné syntetickými materiály. Polštáře je potřeba měnit o něco častěji než přikrývky, zhruba po 2 - 3 letech, přikrývky po šesti. Jak poznat, že je čas na nový polštář? Pomocí jednoduchého testu. Přehněte ho napůl. Pokud se rychle vrátí do původního tvaru, můžete ho dál používat. Pokud zůstane deformovaný, pryč s ním. Co se týče praní a výměny lůžkovin, i zde byste se měli řídit určitými pravidly, o nichž jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Pravěký svět byl opravdu děsivé místo. Kontinenty terorizovaly více než dvě miliardy obřích predátorů

Tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Úklidové tipy pro alergiky

Zavřít reklamu