S lampami a svítilnami bude váš byt útulnější

 Interier 
11. dubna 2020 08:30 / Hana Jordánová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Taková lampa je hlavním designovým prvkem pokoje Depositphotos
Nevíte, jak váš byt ještě více zútulnit? Pořiďte si lampy nebo přenosné svítilny. Světelnou pohodu v místnosti většinou velmi ovlivňují stojací nebo stolní lampy. Jejich hlavní výhodou je, že jsou snadno přemístitelné, takže jimi můžete bez problémů nasvítit interiér nejen stabilně, ale i flexibilně podle momentální potřeby.

Lampy jsou ideální způsob, jak si doma vytvořit příjemnou a pohodovou atmosféru. Zároveň však mohou být užitečné i při různých činnostech, jako je například čtení, na které potřebujete dobře vidět, a proto je při něm lokální svítidlo nezbytné. Můžete vybírat takové typy, které svým vzhledem ladí s lustrem a ostatními svítidly, ale mohou mít společný třeba pouze materiál, z něhož jsou zhotoveny. Nemusíte se tak honit za lampou podobnou vašemu lustru. Naopak, v dnešní době jsou trendy lampy úplně odlišné a jako kontrastní prvek k okolnímu zařízení mohou být zajímavé.

Stolní lampu vybírejte podle toho, k jakému účelu lampu potřebujete. Lampička na noční stolek by měla zajistit dostatek světla na čtení. Dekorativní lampy splní svůj dekorativní účel například osvětlením koutu obývacího pokoje a navodí příjemnou atmosféru. Výhodou stolních lamp je jejich mobilita, stolní lampu můžete přemístit kdykoliv se vám zachce. Pokud se vám lampa na jednom místě omrzí, jednoduše ji přeneste jinam. 

Obývací pokoj

Moderní jsou lampy do oblouku. Není však pochyb o tom, že lampy jsou zároveň důležitým designovým doplňkem. Velmi oblíbené jsou teď stojací lampy se štíhlým a do oblouku tvarovaným tělem, které dosahuje třeba až nad konferenční stolek. Jejich stabilitu zajišťuje masivní základna, takže nehrozí, že by se převážily. Do obývacích pokojů se spíše volí několikadílné sety, které vám zajistí, že při kombinování svítidel nešlápnete vedle. Lampa se vám osvědčí třeba u vysokých křesel, kde si chcete přečíst nějakou zajímavou knihu nebo se chcete věnovat rukodělným pracem. Navíc rozsvícením takové lampy nebudete rušit svou rodinu.

Ložnice

I tady můžete popustit uzdu své fantazii. Právě sem si můžete dát zajímavý designový solitér, který místnost příjemně ozvláštní. Nejlepší jsou stolní lampy, na které pohodlně dosáhnete z postele a které vám zároveň poslouží na čtení před spaním. Musí ovšem svítit dostatečně, abyste na písmena dobře viděli. Nejlepší jsou stolní lampy s možností měnit intenzitu světla.

Stolní lampy nejen jako dekorace

Někdy jsou spíše nenápadné, jindy jim přisoudíme dekorativní roli, ale pokaždé platí, že jsou velmi užitečné. Svým světlem umocní náladu okamžiku. Mohou však naopak přispět k nasvícení detailů při různých činnostech.

Škála jejich určení je tedy skutečně široká. Tomu se přizpůsobují také jejich konstrukce i způsob osvětlení. Proto při výběru stolní lampy mějte na paměti, za jakým účelem si ji pořizujete. Letos mají zelenou především industriální kousky. Trendy jsou konstrukce vyrobené z pochromované nebo nerezové oceli, v kombinaci s neprůhlednými stínidly, která brání oslnění.

Pracovní lampa

Pracovní lampa, která musí být nastavitelná, je nepostradatelným pomocníkem na psacím stole. Atraktivní designová lampa asi jen stěží splní požadavky, které na ni má člověk často pracující dlouho do noci nebo student, který se musí učit. Intenzita světla pro čtení, kreslení či studium by podle odborníků měla dosahovat asi 300 lumenů a ještě o polovinu víc vyžadují činnosti zaměřené na detail, jako je např. vyšívání.

Svítidla

Použijete je tam, kde není třeba vysoká intenzita světla, např. na schodiště, jako exteriérové osvětlení domu, na chodbu apod. Tyto lampy by však měly být pevně připevněny na zdi nebo stropě.

V poslední době si lidé stále více kupují solné lampy, které jsou navíc zdraví prospěšné. Kam je umístit, čtěte zde

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město