Kovový venkovní nábytek působí elegantně. Ne každý kov ale odolá počasí

 Exterier 
06. dubna 2020 10:41 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kovový zahradní nábytek získává na oblibě Depositphotos
Na zahradách se čím dál častěji objevuje kovový nábytek. Lidé jej volí pro jeho robustnost, stabilitu i pěkný design. Není ovšem kov jako kov, každý materiál je jiné kvality a liší se i nároky na jeho péči.

Nejčastěji se v souvislosti s kovovým zahradním nábytkem můžete setkat s ušlechtilou ocelí, hliníkem, ocelovými trubkami nebo železem. Každý z těchto materiálů má jiné slabé a silné stránky.

Výhody kovového zahradního nábytku

Co se týče odolnosti a životnosti, je kovový zahradní nábytek nepřekonatelný. Tvrdý materiál zvládne bez problémů i vysoké zatížení a nepoškodí se. Především železný nábytek a nábytek z ušlechtilé oceli je díky své vyšší hmotnosti velmi stabilní a ani při silném větru se jen tak nepřevrhne. Ochrana proti rzi a korozi se postará o to, že i venkovní nábytek perfektně odolá rozmarům počasí. Se speciálními povrchovými úpravami a laky bude váš kovový zahradní nábytek snadný na údržbu.

Které kovy se hodí pro zahradní nábytek

Nábytek pro venkovní použití se vyrábí z různých druhů kovů – důležité při tom je, aby měly na povrchu speciální ochrannou vrstvu proti rzi a korozi. Typickými kovy pro zahradní nábytek jsou železo, ušlechtilá ocel nebo hliník.

Hliník

Nízká hmotnost, stálost vůči korozi a moderní vzhled – to vše dělá hliník perfektním společníkem pro pobyt v zahradě. Rychle a bez námahy nábytek z hliníku postavíte na zahradu a pak ho zase sklidíte. Obvykle je ošetřen práškovým nástřikem, drobnější škrábance opravíte korekční tužkou.

Ušlechtilá ocel

Slovíčko „ušlechtilý“ přesně vystihuje nábytek z tohoto materiálu. Krásně lesklé nebo naopak s matnou úpravou – takové jsou nábytkové programy z ušlechtilé oceli. Většinou je doplňují textilní polstry. Kvalitní zahradní nábytek z oceli odolává větru a nepřízni počasí, je snadný na údržbu. Drobné příznaky rzi lehce odstraníte. Ocel je těžší než hliník, proto nábytek i při silném větru zůstane pěkně na svém místě.

Ocelové trubky

Hledáte-li stabilní zahradní nábytek za dobrou cenu, pak sáhněte po tom z lehkých ocelových trubek. Protože se jedná o materiál, který má od přírody sklony ke rzi, hodí se hlavně do prostoru, kam neprší. Poškození opravíte korekční tužkou. Jednodušší na údržbu je nábytek z ocelových trubek potažených vrstvou z umělé hmoty.

Železo

Na terasách nespočtu malých pařížských kaváren jsou jako doma: roztomilé židličky a stolky ze železa. Kouzelnou atmosféru těchto kaváren si hravě snadno můžete přenést k sobě na terasu nebo balkon. Kvalitní železný nábytek má lakovaný povrch, který ho chrání proti korozi. Rez na šroubech odstraníte odrezovačem. Korekční tužka se postará o zalakování drobných škrábanců.

Péče o kov

I když sám o sobě patří zahradní nábytek z kovu k nejvíce robustním druhům venkovního nábytku, je třeba se o něj čas od času postarat, aby si co nejdéle ponechal své přednosti. Nejdůležitější je ochránit kov před rzí. K tomu je potřeba pravidelně kontrolovat stav povrchové vrstvy nábytku.

Zahradní nábytek z kovu je ve srovnání se svými dřevěnými kolegy poměrně snadný na údržbu. Hliníkový zahradní nábytek s práškovým nástřikem v podstatě nepotřebuje žádnou péči. Nečistoty jednoduše odstraníte mýdlovou vodou z teplé vody a neutrálního mýdla. V případě potřeby můžete použít i kartáč. Pozor: u nábytku z ušlechtilé oceli byste měli mastnotu, otisky prstů nebo třeba sůl odstranit co nejdříve, aby se z nich nestala zažraná špína.

Jak si poradit se rzí

Nejdůležitější je ochránit zahradní nábytek z kovu před korozí a rzí. Škrábance zalakujete korekční tužkou nebo ošetříte speciálním sprejem. U hliníkového nábytku z eloxovaného hliníku to ani není nutné, protože tam nedochází k reznutí, ale mohou se na povrchu projevit bílé skvrny. Poškození se tak týká pouze vzhledu a nemá vliv na funkčnost nábytku.

Povrchovou korozi je třeba odstranit co nejdříve, aby se nezměnila v korozi trvalou. Proti povrchové korozi je ideální ošetřit železný zahradní nábytek ochranným sprejem proti korozi nebo použít odrezovač. Pro nábytek z ušlechtilé oceli použijte speciální čistič na ušlechtilou ocel. O tom, jak odstranit rez z umyvadla nebo vany i bez chemických prostředků, jsme psali zde.

Nenechejte nábytek celý rok venku

Zahradní nábytek z kovu může venku zůstat v podstatě po celý rok. Abyste však prodloužili jeho životnost, měli byste ho na zimu uskladnit do suchého prostoru, kde bude chráněn před mrazem a slunečním zářením. Vyhnout byste se ale měli také příliš horkému vzduchu z topení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu