Kovový venkovní nábytek působí elegantně. Ne každý kov ale odolá počasí

 Exterier 
06. dubna 2020 10:41 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kovový zahradní nábytek získává na oblibě Depositphotos
Na zahradách se čím dál častěji objevuje kovový nábytek. Lidé jej volí pro jeho robustnost, stabilitu i pěkný design. Není ovšem kov jako kov, každý materiál je jiné kvality a liší se i nároky na jeho péči.

Nejčastěji se v souvislosti s kovovým zahradním nábytkem můžete setkat s ušlechtilou ocelí, hliníkem, ocelovými trubkami nebo železem. Každý z těchto materiálů má jiné slabé a silné stránky.

Výhody kovového zahradního nábytku

Co se týče odolnosti a životnosti, je kovový zahradní nábytek nepřekonatelný. Tvrdý materiál zvládne bez problémů i vysoké zatížení a nepoškodí se. Především železný nábytek a nábytek z ušlechtilé oceli je díky své vyšší hmotnosti velmi stabilní a ani při silném větru se jen tak nepřevrhne. Ochrana proti rzi a korozi se postará o to, že i venkovní nábytek perfektně odolá rozmarům počasí. Se speciálními povrchovými úpravami a laky bude váš kovový zahradní nábytek snadný na údržbu.

Které kovy se hodí pro zahradní nábytek

Nábytek pro venkovní použití se vyrábí z různých druhů kovů – důležité při tom je, aby měly na povrchu speciální ochrannou vrstvu proti rzi a korozi. Typickými kovy pro zahradní nábytek jsou železo, ušlechtilá ocel nebo hliník.

Hliník

Nízká hmotnost, stálost vůči korozi a moderní vzhled – to vše dělá hliník perfektním společníkem pro pobyt v zahradě. Rychle a bez námahy nábytek z hliníku postavíte na zahradu a pak ho zase sklidíte. Obvykle je ošetřen práškovým nástřikem, drobnější škrábance opravíte korekční tužkou.

Ušlechtilá ocel

Slovíčko „ušlechtilý“ přesně vystihuje nábytek z tohoto materiálu. Krásně lesklé nebo naopak s matnou úpravou – takové jsou nábytkové programy z ušlechtilé oceli. Většinou je doplňují textilní polstry. Kvalitní zahradní nábytek z oceli odolává větru a nepřízni počasí, je snadný na údržbu. Drobné příznaky rzi lehce odstraníte. Ocel je těžší než hliník, proto nábytek i při silném větru zůstane pěkně na svém místě.

Ocelové trubky

Hledáte-li stabilní zahradní nábytek za dobrou cenu, pak sáhněte po tom z lehkých ocelových trubek. Protože se jedná o materiál, který má od přírody sklony ke rzi, hodí se hlavně do prostoru, kam neprší. Poškození opravíte korekční tužkou. Jednodušší na údržbu je nábytek z ocelových trubek potažených vrstvou z umělé hmoty.

Železo

Na terasách nespočtu malých pařížských kaváren jsou jako doma: roztomilé židličky a stolky ze železa. Kouzelnou atmosféru těchto kaváren si hravě snadno můžete přenést k sobě na terasu nebo balkon. Kvalitní železný nábytek má lakovaný povrch, který ho chrání proti korozi. Rez na šroubech odstraníte odrezovačem. Korekční tužka se postará o zalakování drobných škrábanců.

Péče o kov

I když sám o sobě patří zahradní nábytek z kovu k nejvíce robustním druhům venkovního nábytku, je třeba se o něj čas od času postarat, aby si co nejdéle ponechal své přednosti. Nejdůležitější je ochránit kov před rzí. K tomu je potřeba pravidelně kontrolovat stav povrchové vrstvy nábytku.

Zahradní nábytek z kovu je ve srovnání se svými dřevěnými kolegy poměrně snadný na údržbu. Hliníkový zahradní nábytek s práškovým nástřikem v podstatě nepotřebuje žádnou péči. Nečistoty jednoduše odstraníte mýdlovou vodou z teplé vody a neutrálního mýdla. V případě potřeby můžete použít i kartáč. Pozor: u nábytku z ušlechtilé oceli byste měli mastnotu, otisky prstů nebo třeba sůl odstranit co nejdříve, aby se z nich nestala zažraná špína.

Jak si poradit se rzí

Nejdůležitější je ochránit zahradní nábytek z kovu před korozí a rzí. Škrábance zalakujete korekční tužkou nebo ošetříte speciálním sprejem. U hliníkového nábytku z eloxovaného hliníku to ani není nutné, protože tam nedochází k reznutí, ale mohou se na povrchu projevit bílé skvrny. Poškození se tak týká pouze vzhledu a nemá vliv na funkčnost nábytku.

Povrchovou korozi je třeba odstranit co nejdříve, aby se nezměnila v korozi trvalou. Proti povrchové korozi je ideální ošetřit železný zahradní nábytek ochranným sprejem proti korozi nebo použít odrezovač. Pro nábytek z ušlechtilé oceli použijte speciální čistič na ušlechtilou ocel. O tom, jak odstranit rez z umyvadla nebo vany i bez chemických prostředků, jsme psali zde.

Nenechejte nábytek celý rok venku

Zahradní nábytek z kovu může venku zůstat v podstatě po celý rok. Abyste však prodloužili jeho životnost, měli byste ho na zimu uskladnit do suchého prostoru, kde bude chráněn před mrazem a slunečním zářením. Vyhnout byste se ale měli také příliš horkému vzduchu z topení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu