Domek nově postavíte i bez stavebního povolení!

Díky novele stavebního zákona bude možné bez stavebního povolení postavit rodinný dům i nad 150 metrů čtverečních.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
01. listopadu 2016 08:17 / Ilustrační foto
  3   1
Chystáte se postavit dům, velký bazén, skleník nebo zahradní domek! Příští rok to už možná půjde bez stavebního povolení! Právě takovou možnost nabízí novela stavebního zákona!

Novelu už odsouhlasila vláda a pokud projde celým legislativním procesem, stavebníkům se hodně uleví. Povolování staveb totiž bude jednodušší, rychlejší a také levnější!

Stavební řízení by se mohlo zkrátit podle odhadů až o deset měsíců. Ohláška i stavební povolení sice vyžadují téměř stejné množství dokumentů, u ohlášky ale úřady rozhodují rychleji. Zatímco na stavební povolení můžete čekat i několik měsíců, ohlášení musí být hotové do 30 dnů. Zaplatíte za něj také nižší poplatky a není napadnutelné odvoláním.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR odhaduje, že by novela mohla začít platit od poloviny roku 2017. Původně se počítalo s tím, že začne platit už během letošního roku, to se ale nepovedlo.

Jednodušší ohlášení stavby by podle novely mělo stačit i pro svépomocnou stavbu rodinného domu. Dnes je takto možné postavit jen menší domky do 150 metrů čtverečních. Skleníky, zahradní domky nebo větší bazény bude možné rovněž postavit bez stavebního povolení, a to jen na základě jejich umístění.

Nově by měla odpadnout i povinnost hlásit úřadům stavbu plotu, pokud ta nepřesáhne výškou 2 metry. Nyní potřebujete buď územní rozhodnutí nebo souhlas sousedů, aby vám stavební úřad mohl vydat územní souhlas. Ohlašovací povinnost v souvislosti se stavbou plotu zůstane zachována, pokud bude sousedit s veřejným pozemkem.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejstarší jeskynní malba zvířete byla objevena v Indonésii. Vyobrazuje divočáka

Tech

Podle čeho vybrat tiskárnu k počítači a vyhnout se zbytečným finančním ztrátám

Dům a zahrada

Morče je skvělý mazlíček nejen pro děti. Takto se od sebe liší jednotlivá plemena

Zavřít reklamu