Kontaktní fasáda - jak na to!

 Exterier 
22. října 2016 23:20 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Fasádní vlna s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi - kamenná vata. Internet
Máte rodinný dům nebo stavíte nový? Přemýšlíte, jak uspořit co nejvíce na energiích? Zateplení fasády vašeho domu přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním interiéru budovy.
Nejnovější

Těhotenský kalendář

Druhy zateplení

Zateplení fasády můžete provést prakticky dvěma způsoby. Jedním je tzv. kontaktní zateplení fasády, neboli kontaktní fasáda a druhým je pak provětrávaná fasáda. Častěji používanou je kontaktní zateplení fasády, a to z důvodu snazšího provedení samotného zateplení. Provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu "lépe dýchat" a také má o něco lepší zvukovou izolaci.

Nejčastěji používaným způsobem zateplení jsou tzv. kontaktní fasádní systémy. Z čeho se skládají?

Můžeme volit mezi izolací polystyrenovými deskami a minerálními vlákny. V obou případech si lze zvolit tloušťku izolantu a najít tak optimální kompromis mezi mírou požadovaného zateplení a stavem vlastní peněženky. Pokud ovšem chceme dosáhnout určité účinnosti zateplení a měrné roční potřeby tepla na vytápění, neobejdeme se bez projektových výpočtů. Z nich vyplyne síla izolační vrstvy, ale případně i nutnost dalších stavebních úprav.

Kontaktní zateplení fasády je používanějším způsobem zateplení fasády. Izolant, tedy minerální vata nebo pěnový polystyren, je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V dnešní době se mnohem více na zateplení fasád rodinných domů používá fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem, proč upřednostnit fasádní polystyren před minerální vatou je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost. Naproti tomu minerální vaty použijte v případě, že požadujete lepší zvukovou izolaci.

Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je větší protipožární odolnost. Dříve se jako přednost minerální vaty uváděla její lepší tepelně izolační účinnost než u fasádního polystyrenu, ale v dnešní době tento rozdíl smazává tzv.šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty. Nejvíce používaný fasádní polystyren je EPS 70 F a EPS 100 F, neprodávanější minerální vata je pak Isover TF a Nobasil FKD.

Než začneme fasádu zateplovat, musíme připravit suchý a pevný podklad zbavený nečistot a uvolněných částí staré fasády, stejně tak různých doplňků, jako jsou větrací mřížky, hromosvod apod. Následně provedeme penetraci povrchu fasády, aby na podklad lépe přilnuly podkladní a lepící vrstvy.

Pro založení zateplovacího systému se nejčastěji používají hliníkové zakládací profily (soklové lišty). Na stěnu se zpravidla upevňují zatloukacími hmoždinkami. Vzájemné napojení jednotlivých lišt se provádí s pomocí plastových spojek, které umožňují jejich dilatování. Případné nerovnosti podkladu lze vyrovnat s pomocí plastových podložek. První řada desek se pokládá do lože z lepicího tmelu. Pro navázání s plošně armovanou stěrkou na povrchu systému se použije postup a vhodné pomocné prvky předepsané dodavatelem systému.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum