Vodní kámen vypadá nevzhledně a ničí domácí spotřebiče. Zbavte se ho snadno a rychle!

 Tipy a inspirace 
14. října 2016 07:05 / Marie Popelková
  10
📷
1 fotografie v galerii
Tvrdá voda, tvrdost vody a vodní kámen ničí váš majetek.  Internet
Vodní kámen nás trápí na bateriích, umyvadlech, vanách, klozetech, a to většinou v těch pro úklid nejhůře dosažitelných místech, ale také ve vodovodním potrubí a ve spotřebičích a přístrojích, které pro své fungování potřebují vodu. Jedná se o tzv. vodní kámen. Co to ale vlastně je a jak se ho zbavit?
Vodní kámen je výsledkem nadměrného usazování vápenatých a hořčíkových solí, které vznikají odpařováním vody, která tyto soli obsahuje. S rostoucí tvrdostí vody se v přímé úměře zvyšuje míra tohoto usazování.

Voda je tvrdá, pokud obsahuje soli vápníku a hořčíku ve významném množství, tj. od 15 °F (tvrdost té vaší můžete zjistit u své vodárenské společnosti).

Rychlovarné konvice vyčístíte octem
Usazeniny v rychlovarné konvici odstraníte opravdu snadno. Stačí konvici naplnit roztokem octa a vody v poměru 50:50 a nechat projít varem. Poté konvici několikrát vypláchnněte čistou vodou, dokud nezmizí zápach.

Špinavé nádobí
Také nádobí bývá často zanesené vodním kamenem. Pokud se vám nedaří nečistoty odstranit obyčejnou houbičkou a saponátem, pak si připravte obyčejnou sodu.

Sodu nasypte do starého hrnce, přidejte vodu a vše zahřejte cca na 60 oC. Vložte do hrnce nádobí a nechte 20 minut působit. Poté nádobí vyndejte a opláchněte čistou vodou.

Vany, sprchy, baterie
Bílé fleky na bateriích a povlaky špíny ve sprchách a vanách vyčistíte roztokem vody a octa. Pokud vám vadí jeho zápach, můžete přidat citronovou šťávu, která pach neutralizuje. Směs aplikujte na daná místa, nechte 10 minut působit a poté setřete. Baterie můžete ještě vyleštit, budou pak jako nové.

Vodní kámen v toaletě
Předejdete mu pravidelným používáním čistících prostředků na toalety. Ideální je toalety čistit alespoň 2krát týdně. Pokud je vaše záchodová mísa hodně zanesená, pak vám pomůže roztok kyseliny solné. Stačí jej nalít do mísy a nechat krátce působit, poté toaletu pořádně vydrhněte štětkou.

Pračky a myčky
Jestliže máte tvrdou vodu, je dobré spotřebiče chránit předem. Při každém praní či mytí použijte změkčovač vody. Ten dávkujte podle tvrdosti vaší vody. Ochranu svých spotřebičů určitě nepodceňujte. Vodní kámen brání v průchodnosti potrubí, tím pračkám a myčkám snižuje životnost. Navíc se vám díky usazeninám zvyšuje spotřeba elektrické energie a pračky hůře perou.
Pokud si myslíte, že je vaše pračka vodním kamenem zanesená, rychlou pomocí je opět ocet. 1 litr octa nalijte přímo do bubnu pračky a zapněte pračku na program o 90 o C. V případě silného zanešení je lepší tento postup vícekrát opakovat.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?