Jméno Tiffany je synonymem pro jedny z nejkvalitnějších šperků na světě - vitrážové lampy

 Interier 
02. října 2016 21:10 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Návrat klasiky: Tiffany lampy. Internet
Nádherná hra barev dodává lampě Tiffany svůj osobitý půvab.
Zhruba před 100 lety Louis Comfort Tiffany (1843 - 1933), syn Charlese Lewise Tiffanyho, zakladatele nejúspěšnější zlatnické firmy na světě Tiffany and Co., vytvořil první originální stínidlo lampy a tím se začala psát skvostná historie tohoto stylu. Stínidlo našlo využití díky nedávno objevené žárovce, kterou vynalezl jeho blízký přítel Thomas Edison.

Tiffany původně vytvářel skleněné mozaiky pro významné americké domy, mezi něž patřil například i Bílý dům - sídlo amerických prezidentů. Později vymyslel a nechal si patentovat speciální metodu lepení skla pomocí měděné fólie. Tímto způsobem ručně vyráběl nádherná stínidla, která při rozsvícení hrála všemi barvami. Tím vznikala jedinečná umělecká díla, která ohromila celý svět.

Bytu mnohdy dodá punc luxusu doplněk či detail. Takovým tipem – zvláště pro ctitele designové klasiky – je lampa nebo lustr ve stylu Tiffany.

Tradiční technologie


Na rozdíl od chrámových oken, kde se používala technika vsazování skleněných úlomků do kovových rámů za studena, se v případě vitrážových lamp a doplňků využívá speciální lepící pásky, kterou se kousky skel oblepí a za tepla cínem stmelují do požadovaného tvaru. Tuto techniku objevil koncem 19. století americký sklář, malíř a designér Louis Comfort Tiffany a krásné lampy a okna si brzy našly cestu do amerických secesních domácností.

Přednost má originál


Pokud se rozhodnete ozvláštnit svůj interiér lampou Tiffany, máte dvě možnosti. Buďto sáhnete po napodobenině v běžném obchodě nebo zvolíte sice delší cestu, ale zato k pravé lampě vyráběné originální Tiffany technikou. V obchodě narazíte ve většině případů na napodobeniny z plastové konstrukce a většinou i s umělými skly. V nabídkových katalozích a letácích vše vypadá pěkně, ale pokud se vám zboží dostane do ruky, pravděpodobně budete zklamáni. Materiál není až takový problém, horší je to se zpracováním. Rámy bývají většinou zbytečně masivní a díky tomu je umělost na první pohled vidět. Když vás tohle neodradí a začnete pátrat po originálech, s překvapením zjistíte, že cena se od napodobenin liší jen opravdu velmi málo. Záleží samozřejmě na vašich nárocích, ale napodobenina přijde na cenu v průměru 2 500 Kč, kdežto originál začíná už na 3 000 Kč.

Za původní kousky z Tiffanyho dílny se ovšem dnes na aukcích běžně platí šestimístné sumy v dolarech. A ani v dnešní době nejsou výjimkou velmi exkluzivní lampy, které využívají jako výplně třeba polodrahokamy, opálová skla, skleněné kameny nebo různé kovové výlisky. U zpracování pak nejvíce záleží, kromě materiálu, na počtu dílků, ze kterých se bude svítidlo skládat a designu a zpracování samotné nohy.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy