Termovizní měření vám může ušetřit velkou část peněz

 Tipy a inspirace 
25. září 2016 23:17 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Termovizní snímek panelového domu. Internet
S každou topnou sezónou jsou výdaje na energie vyšší a vyšší. Pokud jste již na svém domě provedli množství různých opatření, ale zdá se vám, že za energie stále platíte hodně, možná bude někde problém s úniky tepla. Konkrétní místa tepelných úniků vám pomůže odhalit termovizní měření.
Únik tepla z domu poznáte nejen pocitově, když je vám v pokoji mnohem větší chladno, ale hlavně při ročním vyúčtování, kdy při platbě za energie budete muset vytáhnout z peněženky o něco více peněz, než jste zvyklí. Tušíte, jak zjistit, kudy vám teplo vlastně uniká? A jak postupovat, abyste tepelnému plýtvání zabránili?

Termovizní měření je bezkontaktní způsob diagnostiky vad stavebních konstrukcí. Umožňuje získat rozložení teplot na jednotlivých bodech snímaného povrchu konstrukce. Získaný termogram slouží k vyhodnocení stavu budovy a jednotlivých stavebních konstrukcí. Optimální pro termovizní měření je minimální rozdíl venkovní teploty a vnitřní teploty v objektu cca 15°C. Měření tedy nelze provádět v létě.

Termovizní měření: Odhalí tepelné úniky i mosty

Pro stavebníky je termovizní měření neocenitelným pomocníkem při odhalování nedostatků v konstrukci a izolaci domu, které snižují jeho energetickou úspornost. Za pomoci měření se odhalí tepelné úniky (zejména u novostaveb a rekonstruovaných budov, kdy se vyhledá chybějící izolace), tepelné mosty (skryté vady v konstrukci budov), problémy s vlhkostí či technické nedostatky novostaveb (například nesprávné provedení spár a styků).

Nejčastěji se měří obvodové pláště budov, tepelná propustnost střešních krytin, netěsnost oken a dveří. Infračervená kamera zkontroluje také správnost zateplení domu a vyhodnotí kvalitu tepelně-izolačních materiálů. Výsledky měření pak lze využít jako podklad pro provedení nové izolace.

Po vyhodnocení konkrétních míst tepelných úniků či tepelných mostů a jejich řádném zaizolování lze snížit tepelnou ztrátu domu až o 80 % a dosáhnout tak mnohem vyšších úspor energie. Dům si můžete nechat opakovaně změřit a porovnat starší naměřené hodnoty s novými, zda po provedených opatřeních došlo ke zlepšení stavu.

Kde bývají problémy?

Možná máte pocit, že energie (nejen tepelná) mizí hlavně oknem a dveřmi, maximálně různými většími a viditelnějšími mezerami. Máte pravdu, ale to není vše. Možností úniku tepla je mnoho a není jednoduché je objevit. Termovizní kamera je schopna zjistit i ty nejdrobnější úniky, včetně drobných problémů např. v elektroinstalaci. Dále najde:

• skryté vady v izolaci, potrubí, ve zdech, na půdě atp.
• špatně izolované prostory (stupačky ve zdech, okna a dveře atp.)
• špatně postavená izolace a další skryté vady
• místa rosných bodů - tepelné mosty - kde vlhne zdivo a vzniká nebezpečná plíseň
• špatně zateplená fasáda
• rozmístění teplovodních rozvodů v podlahách a ve stěnách
• vodoinstalace
• podlahové topení
• střešní krytina
• slaboproudé i silnoproudé rozvody
• fotovoltaická elektrárna (drobné závady, nefunkčnost či nekvalitní rozvody)

Optimální podmínky pro termovizní měření


Jak dosáhnete nejlepších výsledků termovizního měření v domě? Optimální podmínky pro dosažení objektivních informací jsou následující:

• dostatečný rozdíl vnitřní a venkovní teploty – minimálně 15 °C po dobu alespoň 48 hodin
• alespoň 2 hodiny před měřením musí být zavřená okna a vnější dveře
• dům musí být v době měření vytápěn
• na dům by minimálně 8 hodin před měřením a v jeho průběhu nemělo svítit slunce
• vhodné klimatické podmínky – 24 hodin před měřením a v jeho průběhu neprší, nesmí hustě sněžit a rychlost větru není vyšší než 3 m/s

Nedodrží-li se uvedené podmínky, může dojít ke zkreslení výsledků. Termovizní měření se provádí zpravidla od listopadu do března, nyní jsou tedy ideální podmínky.
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47