Ošetřování zahradního nábytku podle materiálu

 Exterier 
23. srpna 2016 19:26 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud chcete udržet Váš zahradní nábytek co nejdéle jako nový, věnujte pozornost jeho ošetření. Internet
Aby vám zahradní nábytek sloužil dlouhá léta a vypadal stále jako nový, je potřeba věnovat mu občas trochu péče. Správné ošetření zahradního nábytku spočívá v odstraňování nečistot stejně jako v ošetřování vhodnými přípravky alespoň 2x ročně.

Nejméně práce budete mít s plastovým nábytkem. Složitou údržbu nevyžaduje ani nábytek z hliníku, nerezu a dalších kovů. Občas jej pouze umyjete vodou a necháte oschnout. S dřevěným nábytkem již musíte být opatrnější.

Ošetření zahradního nábytku podle materiálu:


Ratan
se nemoří, pouze se lakuje bezbarvým lakem, který umožňuje zachovat přírodní barvu ratanové kůry (nábytek vzhledově „nezajde“). Pokud nábytek zmokne, navlhne, nebo je dlouho vystavován vysokým teplotám, může dojít k trvalému poškození. Naopak pokud proutěný nábytek chráníme před přímým působením povětrnostních vlivů, může se pyšnit dlouhou životností. Použít lze ale také proutěné pletivo z umělých vláken, které je vizuálně velmi podobné ratanovému nábytku. Umělé vlákno se vyznačuje vysokou odolností a dlouhou životností při minimální údržbě a nevadí mu ani déšť nebo přemíra slunečního svitu.

Kovový nábytek má rozdílnou životnost, záleží na povrchové úpravě a způsobu ošetřování. Pokud chceme, aby nábytek byl s co nejnižšími náklady funkční po dlouhá léta, dbáme, aby byl pozinkovaný nebo opatřený práškově nanášeným lakem. Případná zrezivělá místa opatrně obrousíme jemným smirkovým papírem a opravíme pomocí lakovací tyčinky na drobné opravy laku.Po dlouholetém používání je možná i generální oprava, kdy se obrousí celý nábytek a na něj se práškově nanese nový lak nebo za použití štětce speciální nátěr na kov.

Hliník
nevyžaduje díky svojí odolnosti žádnou zvláštní péči. Hliníkový nábytek je stabilní při každém počasí, vlhko ani teplo na něj nemají vliv, také nepodléhá korozi, a proto má tento nábytek dlouhou životnost. Další výhodou je nízká hmotnost hliníku, s nábytkem tak lze velmi snadno manipulovat.

Plast
stačí pro zachování běžného vzhledu pouze pravidelně otírat vlhkou utěrkou. Pokud dojde k tzv. zažrání špíny do plastu, odstranit v postatě nejde, naštěstí plastový nábytek se dá pořídit poměrně levně. Jeho běžný nevýrazný vzhled se dá osvěžit pomocí trendově potištěných podušek a ubrusů.

Dřevo:


Tenkovrstvá lazura je nejsnadnějším řešením


Výhodou penetračních (tenkovrstvých) lazur je jejich snadná renovace. Očištěný povrch stačí jen opětovně přetřít. Samotný nátěr lazury proveďte lazurovacím štětcem. Nanášejte silnější vrstvu, ovšem tak, aby na povrchu zůstala souvislá, nestékala a nevytvářela kapky. Pokud použijete Profi olejovou lazuru, vystačíte si jen s jednou vrstvou, protože lazura obsahuje nadprůměrné množství sušiny. V případě jiného typu lazury postup opakujete v dalších nátěrech dle návodu výrobce. Počítejte také s časem potřebným pro proschnutí jednotlivých vrstev.

Jestliže po asi půlhodině zasychání zůstaly na povrchu případné zbytky nevsáknuté lazury, setřete je suchým štětcem nebo starým čistým hadrem. To na povrchu zvýrazní léta a přirozený charakter dřeva. Platí, že výběrem vhodné a kvalitní lazury si můžete ušetřit spoustu času.

Lazura silnovrstvá potřebuje o trochu více práce


Pokud byl zahradní nábytek původně ošetřen syntetickou silnovrstvou lazurou, můžete povrch poměrně snadno vybrousit. U vodouředitelné silnovrstvé lazury, která má měkčí povrch, je vhodnější takzvané mokré broušení nebo tekutý odstraňovač starých nátěrů. Jsou-li některé části nábytku (typicky desky stolu) zamaštěné, je důležité tyto části odmastit.

Následující postup je již podobný jako u předchozí lazury. Štětcem, případně válečkem nebo stříkáním naneste vrstvu, kterou necháte zaschnout, a postup opakujete podle návodu od výrobce. V případě silnovrstvé lazury je vhodnější aplikovat více tenkých nátěrů, které necháte pořádně uschnout.

Po létě nábytek správně uložte

Zahradní nábytek je dobré na podzim a zimu uložit na teplé a suché místo, nemusí být vytápěné. Ideální je třeba garáž, kůlna či zahradní domek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve