Slyšeli jste již o futonu? Zajistí vám kvalitní spánek!

 Tipy a inspirace 
03. srpna 2016 17:34 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Japonský futon Shin Sano Internet
Futon, tedy přírodní matrace v sobě skloubí návrat k přírodě a zdravý životní styl. Člověk spánkem stráví třetinu života a díky futonovým matracím je spánek kvalitní a pohodlný. Během noci na futonu tělo i mysl přirozeně odpočívá a ranní probuzení je plné energie.

Rozhodnete-li se pro futon, narazíte na základní dilema: Zvolit raději pohodlí, nebo snadnou údržbu a maximální ochranu před nežádoucími mikroby? V prvním případě zřejmě sáhnete po futonové matraci co nejsilnější, na které se později tolik neprojeví slehnutí a poskytne dobrou oporu vašim zádům i celému tělu. Její složení bude pravděpodobně obsahovat kokosová vlákna a manipulovat s ní bude úkol pro siláky.

Naopak jednoduchý a nepříliš silný bavlněný futon lze snadno pravidelně srolovávat, větrat, občas vyprášit nebo na balkoně vystavit slunci, aby byl stále co „nejčerstvější“. Rychle se ovšem slehne a z onoho zaklínadla prodejců bude rázem spaní na tvrdém s pocitem… inu, tvrdého. Neoddiskutovatelnou předností těchto matrací je samozřejmě nízká cena.

Dalšími materiály používanými pro výrobu futonů jsou vlna, která zajistí velmi dobrou termoregulaci (efekt „v zimě hřeje, v létě chladí“) nebo latex, jehož výhodou je vyšší pružnost. Počítejte ovšem s tím, že časem se slehává a tvaruje každý futon, pouze ne vždy stejně rychle. Stoprocentní pružnost je zatím možná skutečně jenom u běžných matrací z umělých materiálů. Koupíte-li tedy například matraci pro dva, za nějaký čas bude mít každý z vás na své polovině vyležené místečko.

Postel, nebo flexibilní sedačka?


Futonová matrace může spočívat na dvou základních typech rámu: Prvním je téměř standardní postelový rám, který ovšem mívá širší okraje, masivnější nohy a na jeho výrobu se používají pevné druhy dřev, aby matraci bezpečně udržel. Druhou možností je skládací rám s příčkami, ve složeném stavu trochu podobný lavičce v parku. S jeho pomocí uděláte z postele rázem pohovku se sníženým sezením. Dobře si však rozmyslete, jestli se vám skutečně bude chtít lůžko rozkládat.
Témata: postel, sedačka, futon
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí