Jaké nástrahy je potřeba zkontrolovat při koupi stavebního pozemku

 Tipy a inspirace 
02. července 2016 23:09 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Koupě pozemku Internet
Chcete si postavit vlastní dům. První, co budete potřebovat je stavební pozemek. Ač se to na první pohled nezdá, komplikací, které mohou nastat při výběru vhodného stavební parcely je více než dost.

1. Právní stav pozemku. Zjistíte jej na listu vlastnictví, který vám na požádání poskytnou na katastru nemovitosti, nebo www.czechpoint.cz

Zkontrolovat musíte zejména:

a. jestli osoba, která vám pozemek nabízí je vlastníkem nemovitosti, a nebo zda má k prodeji potřebné oprávnění (plná moc, zprostředkovatelská smlouva),

b. zda nejsou na listu vlastnictví nějaká omezení, jako například – věcná břemena, zástavní práva apod.

2. Je pozemek skutečně stavební? Tuto informaci zjistíte prostudováním platného územního plánu, kde je přesně stanoveno, které pozemky v lokalitě jsou stavební a které nikoli. Územní plán obsahuje vždy i přesné vymezení toho, co lze na daném pozemku stavět (procentuální zastavitelnost, max. výška hřebene, sklon střechy atd.) V grafické části územního plánu zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti a další limity pozemku. Uzemní plány má většina obecních/stavebních úřadů na svých stránkách v plném znění. Pokud ne, pak je potřeba vypravit se na stavební úřad osobně.

3. Inženýrské sítě. V tomto bodě jde zejména o kanalizaci, vodovod, plyn, elektřinu a komunikace.

a. v ideálním případě by měly být veškeré sítě zkolaudovány a vyvedeny do pilířku na váš vybraný pozemek – pokud jsou, máte vyhráno!

b. pokud nejsou sítě zkolaudovány, pak je potřeba zjistit si skutečný stav předpokládané výstavby a kolaudace. Nikdy nedejte na ujištění majitele nebo realitní kanceláře, že se vše rychle dodělá, nebo že už to je zařízené… pokud nejsou sítě zkolaudovány, nedostanete stavební povolení! Jediné místo, kde dostanete skutečně relevantní informaci, je stavební úřad.

c. pokud jsou sítě vedeny v ulici, ale nejsou vyvedeny na pozemek, je nezbytné nechat veškeré přípojky na pozemek přivést – počítejte ale s časovou náročností (až 6 měsíců) a pak finanční stránkou (v extrémních případech až do 150 tis.), v každém případě doporučuji konzultaci se stavebním úřadem a následně správci sítí, zejména elektřiny (kde vám nemusí dát souhlas kvůli nedostatečné kapacitě a chtít po vás vybudovat novou trafostanici).

4. Hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Doporučuji jej provést dopředu. Nicméně ze zkušenosti vím, že klienti si tyto průzkumy nechávají dělat až pro potřebu stavebního povolení. Informace lze ale snadno získat např. od sousedů, nejlépe majitelů čerstvých novostaveb, kteří vám své zkušenosti rádi sdělí (informace bývají stejné pro celou lokalitu). Druhou možností je pak opět návštěva stavebního úřadu, jeho pracovníci řeší problémy celé lokality denně a nepochybně budou znát i informace o vašem pozemku.

5. Stavební úřad. Ten by měl být prvním místem vaší návštěvy. Zde získáte všechny potřebné informace, které hledáte. Nicméně potřebujete vědět na co se ptát, a proto jej uvádím až na tomto místě. Před návštěvou stavebního úřadu si dopředu zjistěte pod jaké katastrální území vaše nemovitost spadá (nikoli jen obec) a také její parcelní číslo.

6. Žádost o územně plánovací informaci. Pokud chcete mít 100% jistotu, že váš vysněný dům na pozemku lze postavit, pak je nejlepší vyplnit formulář „žádost o územně plánovací informaci“, kam přiložíte jednoduchý půdorys domu, pohledy a zákres domu na pozemek. Stavební úřad se k vaší žádosti následně písemně vyjádří a vy budete vědět, zda lze vaše plány realizovat.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47