Díky jednoduchým trikům zbavíte vaši domácnost prachu

 Tipy a inspirace 
06. srpna 2021 14:24 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Prach je velkým nepřítelem každé hospodyňky Pixabay
Prach je všude. Ať bydlíte na venkově, nebo ve městě. Přesto lze jeho tvorbu poměrně účinně regulovat. Víte čím?

Prach je z velké části tvořen především odpadlými kožními buňkami obyvatel domácnosti a chlupy jejich domácích mazlíčků. Na jeho složení se podílejí i zbytky jídla, popel z cigaret, zbytky vláken z oblečení a koberců, pyl z rostlin či plísně. Domů si jej z 60 % zanesete na botách, oblečení, anebo k vám pronikne kvůli otevřeným dveřím a oknům, zbylých 40 % se vytvoří u vás doma. Určitými kroky lze ale množství prachu poměrně účinně kontrolovat. 

Zvlhčujte s rozumem 

Pokud používáte doma zvlhčovače vzduchu, buďte opatrní. Vlhké prostředi totiž doslova milují roztoči, kteří se podílejí na výrobě prachu a v mnoha případech způsobují u člověka alergické reakce. Spotřebič proto nikdy nezapínejte na sto procent, stačit vám bude poloviční výkon tak, aby vylhkost v bytě byla v zimě v rozmezí 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %.

Investujte do rohoží

Jak už bylo řečeno, 40 % prachu si donesete domů na obuvi. Proto určitě nepodceňujte investovat do kvalitních rozhoží. Použijte vnější i vnitřní rohožky, zejména ty se štětinami nahoře, k zachycení nečistot. Rohože pravidelně perte nebo vysávejte, abyste zabránili usazování prachu v nich.

Největší lapače prachu 

Nevíte, kde se vám nejvíce usazuje prach, který pak snadno víříte? Pak se podívejte na podlahu. Pokud na ní máte koberce, máte i původce. Oproti pevným podlahám obsahují těchto částic několikanásobně víc. Proto není vhodné, abyste je měli v každé místnosti a hlavně po celých plochách. Pokud však na nich trváte, zvolte například běhouny.

Nepodceňujte péči o pokojovky

Pokojové rostliny vám pomohou nejenom pročistit vzduch, či zvýšit vlhkost, ale především pomáhají eliminovat množství prachu v domácnosti. To vše jen za předpokladu, že se o ně dobře staráte. A k tomu patří i pravidelné odstraňování vrstev usazeného prachu z listů. V opačném případě se z nich stanou lapače prachu. O tom, jak pokojovky správně zbavit prachu, jsme psali zde.

Co je přírodní, není vždy nejlepší 

A toto pravidlo platí především u postelí. Pokud používáte matrace, přikrývky i polštáře z přírodních vláken či peří, pak si vlastně tvoříte hnízdečko pro množení roztočů. Proto učitě volte kvalitní syntetická vlákna a pro lepší efekt můžete také použít ochranné kryty na matrace a pružiny postele. A nezapomeňte také povlečení pravidelně měnit, ideálně co týden.

Zdroj: www.bobvila.com, www.apartmenttherapy.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu