Co takhle bydlení v hausbótu

Moderní bydlení v hausbótech se pomalu dostává i do Čech.
 Exterier 
06. června 2016 19:52 / Internet
  0   0
Hausbóty, stejně jako mobilheimy, jsou vnímány jako výkonové nebo sezónní bydlení. Přesto jsou natolik komfortní a schopné nabídnout bydlení i v zimě, ale mají jednu zásadní nevýhodu.

Těžko si v takovém obydlí zřídit de jure místo trvalého bydliště. Třeba jste o bydlení na lodi vždy snili. Sny jsou tu ale od toho, aby se plnily, a tak možná někdo udělá odvážný krok a pro bydlení na vodě se rozhodne.

Čeština pojmy kolem bydlení na vodě zjednodušila, ale je v nich technický rozdíl. Houseboat nebo jinak také hausbót nemá na rozdíl od obytné lodi většinou vlastní pohon, tedy lodní motor. Kotví zpravidla na přehradách, nebo v loděnicích i na řekách ve velkých městech. Při změně kotviště vás s hausbótem musí táhnout vlečná loď.

Není problém pořídit hausbót jako pohodlný dvoupokojový byt s kuchyní a koupelnou.Toaleta může být řešena jako suchá a nebo bude loď obsahovat plastovou jímku, kterou si můžete nechat jednou ročně vysát, podobně jako se to řeší u běžných rekreačních budov v případě, kdy není majitel ochoten či nemá možnost dům napojit na kanalizaci.

Ohřev teplé vody, stejně jako teplo samotné a elektrická energie se dá získat s generátoru na tuhá paliva či naftu a navíc v každém legálním kotvišti většinu bývá za úplatu poskytováno připojení na elektrickou síť. Ani krb či krbová kamna nejsou problém. Jinak řečeno, pokud nebudete neustále na cestách a nebudete tedy odkázání jen na vlastní zdroje, pak může hausbót fungovat jako „normální“ bydlení tzv. se vším všudy.

Pokud si nejste jistí, zda je hausbót to pravé pro vás, nemusíte ho hned kupovat, ale pronajmout si ho. Na inzertních serverech se dají pronájmy hausbótů objevit už od tisícovky za den. Pro ty, kteří nechtějí shánět loď v pytli, existují specializované servery na pronájem hausbótů.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nemáme důkazy o raném bombardování Měsíce asteroidy, stojí ve studii

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu