Elektrické přímotopy vás dokáží rychle zahřát, ale nemusí vás zruinova

Vytápění elektrickými přímotopy je příjemným způsobem, jak se rychle ohřát v mrazivých dnech.
 Tipy a inspirace 
21. května 2016 15:07 / Internet
  0   0
Vytápění elektrickými přímotopy je příjemným způsobem, jak se rychle ohřát v mrazivých dnech. Topení přímotopy nemusí být tak drahé, jak se na první pohled zdá.

Elektrický přímotop je zařízení na elektřinu, které je určeno k vytápění menších místností. Elektrické přímotopy mohou být využívány k trvalému topení. Jiné jsou přenosné a jsou využívány jen tam, kde je potřeba dočasně vytopit místnost.

Existuje celá řada elektrických přímotopů. Nejběžnější jsou klasické konvektory obsahující uvnitř topné těleso a případně i ventilátor (pak se jedná např. o horkovzdušný ventilátor). Tyto přímotopy se podobají klasickým radiátorům. Mají průduchovou mřížku a tou se dostává teplo do okolního vzduchu - ten cirkuluje a zahřívá okolí. Přímotop však nemá tepelnou setrvačnost, tzn., že hřeje pouze, když je zapnutý. Dalším typem přímotopů jsou například halogenové a infračervené zářiče. Ty jsou velmi lehké a skladné, tudíž jednoduše přenosné. Mezi další obecné výhody přímotopů patří jejich snadná regulace a instalace, nízké pořizovací náklady a rychlý ohřev místnosti. Nevýhodou oproti tomu jsou vysoké náklady na provoz, zejména díky značnému odběru elektrického proudu.

Kolik elektřiny přímotopy spotřebují a kolik zaplatíme za teplo?

Důležitým kritériem přímotopů je, aby měly pro vytápění námi zvoleného prostoru dostatečný výkon. Podle odborníků by se u přímotopů mělo počítat zhruba s 35 – 40W na kubický metr obestavěného prostoru. Záleží ale především na izolačních vlastnostech stavby, které se u různých typů budov liší. Většina přímotopů má přitom maximální výkon 1 000 až 2 000W, na termostatu je výkon nastavitelný většinou do tří možných poloh.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu