Nejlepší australský byt roku 2015 má jen 27 m²

 Interier 
20. dubna 2016 18:23 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Promyšleně nadesignovaný interiér si získal také uznání odborníků. Internet
O šikovně zařízené malometrážní byty je v poslední době obrovský zájem. Architekti z celého světa se předhánějí v nápadech, jak z omezeného prostoru vytěžit maximum. Jedním z hodně povedených konceptů se může pochlubit také australský architekt Brad Schwartz, který se svým bytem vyhrál i prestižní architektonickou soutěž.

Málo místa rovná se dobrá cena

Brad si byt v centru Sydney pořídil v roce 2013 a díky malé rozloze 27 m² za něj zaplatil v přepočtu jen 6 milionů korun. Nám Čechům to sice jako kdovíjak nízká částka nepřijde, ale na australské poměry (ceny nemovitostí tu jsou opravdu dost vysoké a stále rostou) to byla velice výhodná koupě. Také umístění uvnitř samotné cihlové budovy z 20. let minulého století Bradovi velmi vyhovovalo. Byt se nachází v posledním patře, a navíc v rohu budovy, takže jeho okna směřují na sever i východ.

Zóny bytu dokonale odděluje multifunkční stěna

Byt byl samozřejmě v původním stavu, takže vyžadoval dost zásadní rekonstrukci. Původně šlo jen o jeden pokoj, což ale Bradovi nevyhovovalo, tak se rozhodl prostor rozdělit na privátnější a veřejnější část. Inspiraci přitom čerpal z japonské architektury, která také často propojuje více menších pokojů. Soukromá zóna zahrnuje ložnici, kde není v podstatě nic jiného než velká postel, a koupelnu. Společenskou zónu zastupuje jediný prostor s pracovnou, kuchyní a jídelnou. Předěl mezi nimi tvoří výrazná multifunkční stěna.

Jediná stěna zastane hromadu funkcí

Na první pohled působí stěna přepažující prostor jednolitě, ale ve skutečnosti taková vůbec není. Ukrývá úložné prostory i dvoje posuvné dveře, z nichž jedny vedou do koupelny a druhé do ložnice. Kromě poliček na knihy sem Brad umístil také sklápěcí stolek, interiérové okénko vedoucí do ložnice, a neodpustil si ani vertikální vinotéku.

„Kde to bylo možné, tam jsme přiřadili věcem více funkcí. Tak třeba schod do ložnice vytváří předěl mezi veřejnou a soukromou zónou, když přijdou hosté, poslouží jako sedátko, a navíc v sobě ukrývá šuplík na boty,“ doplňuje Brad.

Trik se zrcadlem se povedl

Na nedostatek denního světla si tu nelze stěžovat. Především díky příjemnému přirozenému osvětlení si mohl autor renovace dovolit v kuchyni sáhnout po černé barvě, aniž by to prostoru ubralo na vzdušnosti. Pomohl si tu malým trikem, když zadní stěnu kuchyňské linky obložil dost netradičně zrcadlem, které odráží protější okna a světlý dojem ještě násobí.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve