Slyšeli jste o Metasekvoji činském?

 Exterier 
26. března 2016 23:20 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zajímavý jehličnan pocházející z Číny. Zpočátku roste velmi rychle. Internet
Pochází z Číny a je u nás jediným zástupcem pěstovaným v zahradách. Má žlutohnědou výraznu kůru a zajímavý tvar olistění. V létě je svěže zelené a na podzim se zbarvuje výrazně.

Jeho světlezelená svěží barva je zářivá a kontrastuje s hnědočervenou barvou borky kmene. Borka (kůra) kmene se loupe v jemných podlouhlých pruzích. Jedná se o opadavý jehličnan z čeledi tisovcovitých (lat. Taxodiaceae). Jeho jehlice jsou měkké, krátké. Mají výraznou středovou žilku a rostou ve dvou řadách. Na podzim se jehlice barevně mění - až do barvy měděné se zlatým nádechem. Po té jehlice opadávají. Květy Metasekvoje jsou samčí a samičí a objevují se z jara na mladých výhoncích. Samčí kvetou žlutě a samičí světle zeleně. Šišky Metasekvoje jsou velké 2-2,5 cm.

Uplatní se v parcích a zahradách jako zajímavá solitéra. Často se pěstuje tam, kde tisovce.

,,Může být pěstována i amatérsky, protože nevyžaduje žádnou zvláštní péči a výborně snáší zdejší klima, je ovšem potřeba mít dostatek místa. Roste doslova jako dříví v lese,“ říká Václav Větvička, ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nejspolehlivější způsob pěstování Metasekvoje čínské je pěstování ze semen. Zakoupená semena nechejte 24 hodin namočené ve vodě. Mají jakoby navoskovaný povrch a odmočení ve vodě ho naruší. Pokud si zakoupíte semínka o dva měsíce dříve před plánovaným výsevem, můžete provést stratifikaci semen před výsevem. Stratifikaci provádíme tak, že semena vložíme do lednice (chladné místo) v igelitovém sáčku po dobu dvou měsíců. Takto upravené semínka umístěte do připraveného substrátu nebo pro klíčení použijte kapslové rašelinové tablety.

Na misce smíchejte klasický zahradnický substrát s trochou písku. Písek je vhodný pro drenáž substrátu. Pokud písek nemáte, můžete použít také např. perlit. Semínka zatlačte mírně pod povrch. Udržujte při klíčení teplotu min. 15°C. Teploty můžete docílit také pěstováním v mini skleníku nebo plastové misky s víkem. Substrát by měl být vlhký, nikoliv přemokřený. Výsev zalévejte opatrně a pravidelně. První rostlinky klíčí cca. po 15 dnech.

Mladé rostlinky chráníme před silným slunečním zářením. Mladým rostlinkách vyhovuje zastíněné stanoviště. Metasekvoj je otužilá, mrazuvzdorná. Jakmile povyroste - více jí vyhovuje teplé a slunné stanoviště, kde se teplota pohybuje kolem 18-22°C. Při venkovním pěstováním se metasekvoji lépe daří v půdě poblíž vodního zdroje. Vlhké, nikoliv bahnité. Lidově je Metasekvoj označována za "vodní jedli". Půda pro Metasekvoj by měla být lehce propustná, lehká, hlinitopísčitá, mírně kyselá až neutrální. Vyžaduje dostatek půdní vlhkosti.

V Česku zatím dorůstá Metasekvoj výšky kolem 15m. Průměr kmene kolem 35 cm. Ve svém přirozeném prostředí může mít průměr kmene až 1 m. Dřevo Metasekvoje je lehké, bílé, podobné topolu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve