Plánujete stavbu plotu? Zvažte klady i zápory dostupných materiálů

 Exterier 
28. června 2017 09:08 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Je lepší plot z betonu, ze dřeva nebo snad kovový? Shutterstock
Pokud plánujete stavbu plotu, budete si kromě estetického hlediska muset ujasnit i to, z jakého materiálu ho postavíte. Trh nabízí mnoho variant a každá z nich má své výhody i nevýhody.

Kovové ploty

Kovové neboli kované ploty působí velmi nadčasově a dodávají domu nádech luxusu. Díky použitému materiálu a typické povrchové úpravě se kovové ploty hodí jak ke starším a klasickým budovám, tak i ke zcela novým domům s moderním designem. Lze si vybrat mezi celou řadou kovaných výplní a povrchových úprav. Nespornou výhodou kovového plotu je jeho dlouhá životnost. Na rozdíl od dřevěných plotů mají ale kované ploty vyšší pohledovou průhlednost, což nemusí každému vyhovovat. Náročnější bývá i jeho stavba. Co se týká údržby, záleží na tom, z jakého materiálu plot je. Například nerezové prakticky žádnou údržbu nevyžadují, ale jsou cenově velmi nákladné. Levnější materiály pak naopak vyžadují pravidelnou péči.

Dřevěné ploty

Dřevěné ploty jsou velmi oblíbené a setkat se s nimi můžeme u rodinných domů a chat na vesnicích, poblíž lesů i v horských oblastech, kde dotvářejí celkový obraz krajiny. Dřevěné ploty působí příjemným a hřejivým dojmem. K tomu všemu se jedná o ekologický materiál. Ovšem pokud se rozhodnete pro dřevěné oplocení, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou a nemalé jsou také nároky na jeho údržbu. Nevýhodou je rovněž jeho kratší životnost. Na druhou stranu si budete moci vybrat z různých rozměrů a tvarů a dají se dobře kombinovat i s dalšími materiály. Nejčastěji se vyrábějí ze smrkového, borovicového nebo modřínového dřeva. Oblíbené jsou ale i exotické dřeviny, za tento materiál si ale podstatně připlatíte. Stavba dřevěného plotu je obvykle poměrně rychlá a nenáročná.

Drátěné ploty

Drátěné neboli pletivové ploty jsou tou nejdostupnější a nejlevnější variantou plotu, ovšem chybí jim estetická hodnota. Drátěné ploty mají využití zejména u stavebních pozemků, při stavbě zahradního plotu a podobně. Drátěné ploty ale neposkytují prakticky žádnou ochranu soukromí a velice snadno ztrácí i svou bezpečnostní funkci.

Plastové ploty

Levným a zároveň ekologickým řešením jsou plastové ploty, které jsou vyráběny z odpadního plastu (PET lahví). Jejich hlavními výhodami jsou odolnost, tvarová a barevná stálost, bezúdržbovost, široká paleta barevných provedení, estetický vzhled a snadná stavba. Mezi nevýhody patří například již samotný fakt, že se jedná o plast. Na povrchu latí mohou časem vznikat nevzhledné skvrny a u delších profilů plastových latí může docházet k nežádoucímu ohybu.

Betonové ploty

Dalším typem plotů jsou betonové ploty, jejíž výhody spočívají zejména v odolnosti vůči poškození a přírodním vlivům. Pokud zvolíte betonový plot, můžete si být jisti jeho dlouhou životností, která se pohybuje mezi 40 až 50 lety. Další výhodou betonového plotu jsou nulové nároky na údržbu a poskytnutí účinné ochrany. Betonové ploty jsou svým způsobem bezpečnostním oplocením, jenž ochrání vaše soukromí i majetek. Co se týče ceny za betonový plot, tak se jedná o středně drahý typ oplocení. Na trhu je k dostání celá řada barevných odstínů a vzorů, ne každému ale betonový plot z estetického hlediska vyhovuje.

Zděné ploty

Zděné ploty vypadají po estetické stránce velmi efektivně, poskytují soukromí a celozděné ploty nevyžadují téměř žádnou údržbu. Výhodou zděných plotů je mimo jiné to, že zdivo je možné kombinovat se dřevem, plastem nebo kovem. Nevýhodou zděných plotů je ale jejich vyšší cena.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda