Jezírko se vyjímá v každé zahradě!

Zahradní jezírko povznese každou zahradu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
02. dubna 2017 06:52 / Shutterstock
  0   0
Krásné a udržované jezírko je chloubou každé zahrady. Pokud i vy toužíte po vodní ploše na své zahradě, není to nic nemožného! Stačí mít vhodný prostor a před jeho vybudováním si ujasnit pár základních věcí!

To hlavní, co musíte mít před stavbou jezírka v hlavě srovnané, je vědět, zda vaše jezírko bude jen na okrasu nebo v něm budete chtít chovat ryby. Zahradní jezírko může být ale koncipované i tak, že se v něm můžete dokonce i koupat. Musíte mít ale na paměti, že každý typ jezírka vyžaduje určitá specifika, která je nutné respektovat! Obecně však platí, že základní péče o jezírka je de facto u všech stejná. Aby vám dělalo radost, musí být udržované a čisté.

Pokud chcete mít jezírko stále pěkné, je nutné mu věnovat určitou pozornost. A samozřejmě čím větší jezírko máte, tím více práce s ním bude, varují odborníci. Pokud tedy s péčí o jezírka nemáte moc zkušeností, doporučuje se začít s menším formátem. Častou chybou lidí je, že při zřizování zahradního jezírka zcela ignorují proporce zahrady. Pokud se pyšníte rozlehlým pozemkem, můžete si dovolit větší experimenty, než když máte zahrádku 10 x 10 metrů. Velikost však není pro výsledný efekt určující. I malá jezírka mohou vypadat velmi krásně.

Pro založení jezírka je určující jeho funkce. Existují totiž různé možnosti – od fóliových jezírek přes kamenitý obklad až po zakládání přírodních jezírek s využitím jílového podloží. Fóliová jezírka jsou v rodinných zahradách nejčastější a také nejjednodušší na založení. Můžete se tedy odrazit právě od tohoto typu, případně můžete využít již hotové plastové výlisky, tedy jakési hotové bazénky, které vložíte do vykopané jámy. Jezírka posléze osázejte okrasnými rostlinami, které jsou nejen esteticky přitažlivé, ale současně plní i biologickou funkci.

Pokud už jezírko máte vybudované, musíte se naučit starat o vodu, aby byla stále čistá. Specialisté doporučují provzdušňování, a to jak v malých, tak i velkých vodních nádržích. Provzdušňovací zařízení s difúzním potrubím můžete použít prakticky kdekoliv, kde je potřeba pročistit vodu. Kromě samotného provzdušňování můžete použít i ozón, který je přiváděn stejným zařízením. Podle odborníků jsou tyto metody účinnější než pořizování různých filtrů či chemikálií. Ozón vodu nejen vyčistí, ale dokáže i zlikvidovat bahenní nánosy. Navíc je do jezírka vpouštěn v takových dávkách, že je zcela bezpečný i pro vodní organismy.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejmenší známá vajíčka druhohorních dinosaurů byla velká jen jako třešeň

Tech

Riziko vypálení displeje u moderní elektroniky. Hrozí trvalé poškození více zatížených částí

Dům a zahrada

Kmín si můžete vypěstovat na zahradě. Sází se v březnu, prostor si ale musíte připravit už nyní

Zavřít reklamu