Nevyhazujte starý nábytek. Poradíme vám, jak renovovat

Renovace nábytku
 Tipy a inspirace 
31. března 2017 10:20 / Ilustrační foto
  4   0
Renovace starého nábytku je pro někoho radost, když opravuje kusy po babičce, k nimž má citový vztah a chce je začlenit do zařízení vlastního bytu či domu. Pro jiného to však může být pouhá nezbytnost, například když si zařizuje první bydlení a nechce nebo nemůže kupovat nový nábytek.

Nejčastějším důvodem pro obnovu starého nábytku je oživení omšelého a oprýskaného nátěru.

Při renovaci svépomocí je třeba začít tím, že nátěr starého nábytku nejdříve zcela odstraníte. Před tím nábytek očistěte od nečistot, dále jej otřete vlhkým hadrem. V použité vodě může být i mýdlový přípravek nebo ocet. Poté nechte nábytek zcela oschnout.

1. Odstranění starého nátěru

Odstranění starého nátěru můžete provést buď mechanicky pomocí elektrické brusky, opalovací pistole a následně povrch dočistit skelným papírem. Druhou možností jsou chemické odstraňovače jako louh nebo rozpouštědla. Louhování bude asi rozumné ponechat odborníkům. Při neodborném provedení můžete narazit na problém s novým nátěrem.U vodou ředitelných nátěrových hmot můžete také použít odstraňovače starých nátěrů. Ale zde možná budete muset i proces opakovat. Při použití horkovzdušného náčiní budete mít zcela jistě problém u akrylátů Vlivem horkého vzduchu se budou měnit v hmotu podobnou žvýkačce. Při broušení povrchu akrylátů je dobré po celou dobu broušení povrch zvlhčovat intenzivně vodou.

2. Zbavení se nerovností

Poté co je nátěr nábytku zcela odstraněn, prohlédněte nábytek do detailu a věnujte pozornost nerovnostem povrchu. Zatmelte veškeré dírky a trhlinky, případně vyměňte velmi poškozené nebo chybějící části, což bude spíše úkol pro truhláře.

3. Ošetřující lak

Opravený kus nábytku s hladkým povrchem následně natřete ošetřujícím přípravkem na dřevo proti parazitům a plísním. Po zaschnutí můžete starý nábytek natřít v přírodním odstí,nu, který zachová kresbu dřeva, nebo v různých barevných variacích, které mu propůjčí zcela nový moderní vzhled.

Ačkoliv v obchodech s barvami a laky můžeme koupit škálu hotových impregnací, politur, barev, lepidel, tmelů atd.,lze je vyrobit i doma z tradičních komponentů. Například málo poškozený povrch lze nejlevněji i nejlépe oživit smícháním olivového oleje, červeného vína a octa.Nebo na zpevnění zteřelého dřeva můžeme využít kalafunu rozpuštěnou v lihu.

Ema Maxová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu