Barvy nás ovlivňují: Jak vymalovat byt?

Na barvě opravdu záleží!
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Interier 
29. března 2017 10:48 / Shutterstock
  3   0
Všichni víme, že nás barvy ovlivňují. Někdy se také v rodinách vedou spory o to, jakou barvou vymalovat byt. Čtěte dál a zjistíte, jaká pravidla platí, na co si dát pozor a jakých barev využít pro vaši situaci.

Barvy studené a teplé

Docela obecně můžeme barvy rozdělit na dva typy. Mezi barvy studené se obvykle řadí zelená, modrá a fialová. Mezi barvy teplé pak žlutá, oranžová a červená. Neplatí to ale absolutně. Pokud je totiž v barvách studených výrazněji zastoupena žlutá barva, je výsledný odstín teplý. Pokud naopak v barvách původně teplých dominuje příměs bílé, je výsledný odstín studený.

Působení teplých barev

Zlepšují komunikaci, otevírají člověka citově. Podvědomě si takové barvy volí lidé, kteří jsou otevření a přátelští. Můžeme ale využít vlivu barvy a pokud máme problém s tím, že jsme spíše uzavření a samotářští, nechat na sebe působit teplé barevné odstíny, které můžou udělat doslova divy.

Působení studených barev

Logicky působí právě opačným způsobem. Zdálo by se, že se tedy k ničemu nehodí, ale to není tak docela pravda. Jsou místnosti, kde se hodí navodit zklidnění a soustředění. Proto se někdy používají zelené odstíny v nemocnicích a různých zdravotnických a sociálních zařízeních. Také se hodí použít studenější odstín v pokoji, které obývá hyperaktivní dítě. Zklidňující odstíny se také hodí do různých koutků určených k meditaci.

Základní pocity z barev

Naše pocity vycházejí z toho, co nás obklopuje, tedy z přírody. Jako zcela přirozenou proto vnímáme zelenou, protože jde o barvu trávy, modrou barvu, barvu nebe a hnědou, barvu země a dřeva. Ze zimního období zase pozitivně vnímáme bílou a šedou. Hnědá barva, která je společná celému roku je také vnímána jako barva stability. Výrazné barvy – červená, oranžová a fialová jsou barvy květů. Objevují se náhle, ale netrvají dlouho.

Záleží na místě, kde bydlíte

Možná vás to nenapadlo, ale opravdu důležité je místo, kde žijete. I v naší malé republice jsou území, kde sluníčko moc nesvítí, dlouho panuje zima, sychravé a pošmourné počasí. Tam se určitě hodí využít do interiéru výraznější a teplé barvy, abychom kompenzovali to, co venku chybí. Naopak v krajích, kde je sluníčka dost, můžeme být klidně opatrnější a volit i studenější odstíny.

Jak vytvořit barevně nadčasový interiér

Všichni víme, že barvy také podléhají módě. Mohli bychom sice každý rok volit jiný nátěr stěn, ale obvykle to neděláme. Stejně jako neměníme každý rok nábytek a kuchyňskou linku. U těchto stabilnějších prvků interiéru bychom měli volit barvy neutrální. Právě ty barvy, které nacházíme v přírodě v hojném množství. Módní barvy a barvy výrazné, které se ale rychle okoukají můžeme zařadit formou různých doplňků. U nich není problém je třeba i každou sezónu změnit. Váš interiér tak bude stále příjemný a stále in a vy se v něm budete cítit dobře.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Asii byl objeven vrak neznámé ponorky. Experti se domnívají, že by se mohlo jednat o plavidlo z druhé...

Tech

Google už neumožní aplikacím sledovat nevěrné partnery

Dům a zahrada

Myslete na bezpečnost vašeho psa. Rozsviťte ho za podzimních procházek, možností je hned několik

Zavřít reklamu