Druhy a výběr obkladů a dlažby

 Tipy a inspirace 
23. března 2017 21:52 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Pozor na nevhodný materiál Shutterstock
Keramika se používá na obkládání stěn i podlah již několik tisíc let. Její nespornou výhodou je vysoká životnost, pevnost, dobrá udržovatelnost, a hlavně velké množství vzorů a designu. Kvalitní obklady a dlažba mají jisté vlastnosti, které od nich očekáváme a na které nesmíme při výběru zapomenout.

Nejdůležitějšími parametry při výběru obkladů a dlažeb jsou otěruvzdornost a nasákavost  na kterou se váže mrazuvzdornost. Při špatném výběru se může stát, že si odnesete materiál nevhodný do svých prostor.

Typy keramických výrobků (základní rozdělení)

Pórovinové obkladačky (koupelnové obklady)
Jedná se o výrobky určené výhradně pro obklady stěn v interiérech. Povrch obkladů je opatřen glazurou, která propůjčuje obkladům vynikající čistitelnost i odolnost proti všem běžným čisticím i desinfekčním prostředkům.
Povrch glazury může být lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný,Reliéfní, zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný.
 
Hutné glazované dlažby (klasická dlažba)
Hutné dlažby jsou keramické glazované materiály s nasákavostí do 3 % (např. dlažby určené do koupelen a interiéru)
V interiérech je použití hutných glazovaných dlažeb zcela bezproblémové, a to na podlahy i stěny.

Povrch dlažeb je opatřen glazurou, která propůjčuje dlažbě vynikající čistitelnost i odolnost proti všem běžným čisticím i desinfekčním prostředkům.
Povrch glazury může být lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný, zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný. Některé typy se dají za určitých podmínek použít i do venkovních prostor, alej en do zastřešených prostor nebo na svislé plochy.
 
Slinuté glazované a neglazované dlažby
Slinuté neglazované dlažby (označované jako  Gres Porcellanato, nebo Taurus)  vykazují díky technologii výroby nízkou nasákavost (v rozmezí 0,04 – 0,5 %) a vysokou pevnost střepu). Proto jsou takřka ideálním a univerzálním materiálem jak pro interiér, tak exteriér. A to na podlahy i stěny.
Slinuté glazované dlažby (jinak též označované jako Gres Porcellanato Smaltato, nebo Kentaur) spojují výborné vlastnosti slinutých materiálů s designovou pestrostí materiálů glazovaných.  Povrch glazury může být lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný, zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný.                                             
Vyšší tvrdost a nízká nasákavost těchto dlažeb, umožňuje použití v namáhaných prostorech a venku, bez nebezpečí poškození.

Mozaiky
Mozaiky jsou ve velikostech od 1cm. Mohou být různých tvarů čtverec, obdélník, oblázek nebo také zcela nepravidelné. Na výrobu je použito sklo, kámen, nebo kov v různých barvách a povrchových úpravách. Také se samozřejmě vyrábí ze stejných materiálu, které jsou uvedeny výše. Jsou podlepeny síti, která se dá řezat.
Mozaiky se používají na celé plochy, nebo jako dekorace v pásech a v jiných tvarech. 
 

Vlastnosti obkladů a dlažeb

Odolnost vůči oděru představuje stupeň odolnosti vůči povrchovému poškození. Tato vlastnost se označuje zkratkou PEI a třídí obklady a dlažbu do pěti skupin. Nejnižší se hodí do koupelny, ložnice nebo na WC, protože je tam menší pravděpodobnost výskytu abrazivních částic, jako je štěrk či písek. Stupeň dva je vhodný do všech místností v bytu kromě vstupní haly a kuchyně. Stupeň tři je určen pro podlahy v kuchyních, na terasách nebo v nemocničních či hotelových pokojích. Čtvrtý a pátý stupeň se hodí do frekventovaných objektů s možností působení abrazivních částic, jako jsou školy, kavárny, obchody či kanceláře. Pátý stupeň lze navíc použít i ve vstupních halách a na chodbách nebo ve vchodech do veřejných institucí a nemocnic.

Protiskluznost je také důležitá vlastnost, označuje se od R10 do R13. Nižší stupně jsou vhodné do místností s nižší vlhkostí a nejvyšší stupeň R13 se používá například v průmyslových objektech, uzenářstvích a podobně. Druhým možným způsobem označení protiskluznosti je A, B, C, přičemž C je vhodná do bazénů, na schody či na nakloněné okraje bazénů. Najít protiskluznou a zároveň snadno čistitelnou dlažbu může být ovšem problém, který povede ke kompromisu.

Balení obkladů a dlažeb

Obklady a dlažby nejsou standardním výrobkem, který se prodává na kusy tak jako baterie, vany atd. Měrnou jednotkou pro určení ceny je nejčastěji metr čtvereční. Neznamená to však, že se na metry také prodává. Musí se prodávat na ucelená balení, kdy v balení není pokaždé celý metr čtvereční. Existuje mnoho různých balení, kdy v jedné krabici je od 0,5 až po více než 2 m2 daného materiálu. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu