Zařizujete dětský pokoj? Máme pro vás praktické rady!
Během zařizování dětského pokoje pamatujte na několik zásad. V první řadě, zejména u větších dětí, nechte alespoň malou část při výběru na nich, konec konců je to jejich pokoj a oni v něm budu trávit většinu času. V případě malých miminek se pak nenechte unést jejich roztomilostí a barvy a použitý nábytek nevybírejte v záplavě emocí pro daný okamžik, nezapomínejte, že dítě bude v pokojíčku vyrůstat velmi dlouho.
1. pravidlo: Volte přírodní materiály
Děti jsou oproti dospělým více náchylné na nemoci a různé alergické reakce a také rády všechno zkoumají i olizují, zejména ty v útlém věku do asi 5 let. Pokud se tedy chystáte zařizovat dětský pokoj, ať pro novorozence či dítě předškolního i školního věku, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek, nejlépe z přírodních materiálů. Podle odborníků je dobré volit jak dřevěný nábytek, ideálně z masivu, tak zároveň upřednostnit nátěry i malby v dětském pokoji produkty označenými jako ekologicky šetrné.
Obezřetní buďte i při výběru bytových textilií, kde se snažte vyvarovat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd. Pokud vybíráte z více variant a nevíte pro co se rozhodnout, je obecně lepší dávat přednost českým výrobkům, které poskytují jistotu svého původu, složení i výroby.
2. pravidlo: Rozdělte pokoj do bezpečných funkčních zón
Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části - na hraní, na spaní a na učení. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.
3. pravidlo: Nepodceňujte dětskou postel a matraci
Kvalita dětského spánku je zásadní v jeho vývoji. Nepodceňujte proto výběr dětské postele a matrace. Je třeba pořídit takovou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři. Pozor dávejte u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k "uzavření" těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu, proto nejsou pro děti a dospívající do 24 let věku z důvodu růstu a vývinu páteře vůbec vhodné. Přednost dejte raději přírodním materiálům, které jsou pro tělo nejpřirozenější, navíc jsou velmi odolné, takže je děti hned nezničí.
4. pravidlo: Do školního věku slouží pokoj hlavně na hraní
Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek. Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.
5. pravidlo: Vyhoďte koberce
V dětském pokoji by měla být kvalitní podlaha, snadno udržovatelná a čistá. V kobercích se drží velké množství prachu a roztočů a navíc často malým dětem, které lezou nejraději po čtyřech, odírají oblečení. Proto je lépe do dětského pokoje zvolit například plovoucí či vinylovou podlahu.
6. pravidlo: Nezapomeňte na kvalitní osvětlení
Na kvalitních žárovkách v dětském pokoji nešetřete. Platí to jak u malých dětí, tak i u školáků. Zamezíte tak, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje.