Po zimě mohla dostat na frak dlažba na balkoně i fasáda domu. Vše pečlivě zkontrolujte!

 Exterier 
09. března 2017 06:31 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Každý dům zimou trpí a sníh a mráz dokáže nadělat spoustu škod. Je tak třeba vše na jaře pečlivě zkontrolovat! Shutterstock
Už dlouho nebyla tak tuhá zima jako letos, tím spíše byste neměli podcenit kontrolu vašeho domu! Mráz a sníh totiž dokáží napáchat pořádnou paseku!

Prohlídku domu raději moc neodkládejte a co nejrychleji se vrhněte do případných oprav. Z malých zanedbaných poškození se totiž mohou po čase stát pořádně velké a hlavně drahé škody!

Sklep a podezdívka

Prohlédněte si sklep i podezdívku a zaměřte se hlavně na vlhkost. Pořádně vyvětrejte a do sklepních oken instalujte síťky proti hlodavcům a dalším zvířatům.

Pokud objevíte vlhkost v podezdívce (např. oloupaná vnitřní omítka, mokré fleky apod.), zřejmě jde o špatnou izolaci, prasklé vodovodní potrubí nebo vzlínající spodní vody pod základy domu. Je třeba určit přesnou příčinu a najít řešení pro odstranění problému. Často pomůže odizolování zvenčí, venkovní drenáž, chemická injektáž zdiva apod. Všechny tyto práce ale rozhodně nechte na odborníkovi!

Fasáda

Hledejte hlavně opadanou omítku a trhliny. Právě tohle totiž může být důsledkem vlhkého zdiva. Pokud je vše v pořádku, můžete fasádu umýt třeba tlakovým čističem. Tuto činnost je však vhodné dělat před jarním mytím oken!

Dveře, okna, parapety

Pokud vám během zimy táhlo okny nebo pod dveřmi, zkuste správně nastavit kování nebo přidejte těsnění. U starších oken bývá popraskaný tmel - když tak ho odstraňte a znovu obnovte.

U okenních parapetů zkontrolujte napojení na dům, případné pronikání vody do zdiva a také spáry. U kovových okenních říms je nutné zkontrolovat boční napojení na okolní zdivo, protože kov má tendenci se v létě rozpínat a v zimě smršťovat.

Balkony

U balkonu věnujte svou pozornost hlavně dlažbě. Zkontrolujte zejména spáry, jsou totiž největší slabinou balkonu. Proniká jimi vlhkost a ta pak nenápadně narušuje kovovou konstrukci balkonu. Prasklé či jinak poškozené dlaždice vyměňte. U zábradlí se pak podívejte na ukotvení do zdi či na případné ztrouchnivění dřeva.

Střecha a okapy

U střechy se zaměřte hlavně na viditelně poškozenou krytinu. Chybějící tašky nahraďte, popraskané vyměňte. Pokud se vám na taškách rozrostl mech, mechanicky ho odstraňte, například dlouhou latí. U ploché střechy prohlédněte hlavně kraje mezi střešní lepenkou a kovovými kryty.

Z okapů odstraňte spadané listí a jehličí. Okapy je třeba na jaře a na podzim pořádně vyčistit a vybrat. Zkontrolujte okapové spoje a netěsnící místa utěsněte trvale elastickým tmelem nebo bitumenovou samolepící páskou.

Komín

Zkontrolujte spáry a trhliny ve vrchní zděné části komína, případně je opravte. Vaší pozornosti by nemělo ujít ani choulostivé plechové napojení střechy ke komínu. Poškozeným oplechováním může do tepelné izolace střechy proniknout voda a napáchat velké škody. Nezapomeňte si také domů pozvat kominíka, který vám komín pořádně vyčistí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná