Aby vás závady na střeše nezatěžovaly

 Exterier 
15. prosince 2015 23:35 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Opravy a rekonstrukce starších střech - to je téma, které je stále aktuální. Wikimedia Commons/Nieuw~commonswiki
Upadlo vám pár tašek ze střechy, kvůli pokřiveným okapům zatéká do domu nebo se rozpadá komín? Přinášíme tipy, jak si poradit s šesti nejčastějšími problémy se střechou.

Poruchy střech, respektive všech vodotěsných izolací, mají řadu společných jmenovatelů či společných znaků. Jedná se zejména o tři základní principy - navrhování, materiály a provádění. U všech daných komponentů dochází k fatálním problémům, které vedou velmi rychle k poruchám a nutnosti rekonstrukcí a oprav.

Navrhování hydroizolačních systémů střešních plášťů by mělo být v současné době bezproblémové, vzhledem k množství informací a technickému vývoji, kterého jsme dosáhli. Opak je však pravdou. V rámci projektových prací, které jsou v současné době standardem, na podrobné řešení izolačních systémů moc prostoru nezůstává. V mnohých případech se stavba odehrává podle projektu ke stavebnímu povolení, kde jsou o izolacích velmi často jen mlhavé zmínky. Z toho vyplývá, že se izolatér či izolatérská firma při konečném provádění zákonitě dostanou do nelehké situace. Čím méně kvalifikovaná izolatérská firma, tím dříve se dostane do oblastí, které jsou těžko řešitelné, a pak už je jenom otázkou času, kdy nevyřešení problému přeroste ve stavební poruchu.

Dřevo a krovy

Než na střeše vyměníme původní krytinu za jinou, musíme si spočítat, jestli ji konstrukce střechy unese. I když má dům při rekonstrukci střechy krovy v pořádku, přesto vyměníme všechny latě. Každé dřevo, které na stavbu nebo rekonstrukci střechy použijeme, musí být chemicky ošetřeno. Jinak hrozí, že do konstrukce zavlečeme škůdce nebo choroby a všechno se pak zbytečně prodraží. Špatná dřevěná konstrukce může podstatně snížit trvanlivost šikmé střechy. Proto bychom se měli přesvědčit, zda do krovů nezatéká, zda není poškozená krytina a jestli dobře funguje odvětrávání půdy. Konstrukci také mohou poškodit trvale vlhké stropní trámy a napadení dřevokaznými houbami nebo hmyzem.

Tašky pálené a betonové

Pálené tašky jsou vhodné prakticky pro všechny šikmé střechy (optimální 10 až 30°)

Vyrábějí se v mnoha tvarech a v různých barvách

Snadno se pokládají.

Vliv venkovních podmínek jim neškodí, mají tudíž dlouhou životnost.

Vyžadují však pevnou konstrukci krovu, protože jsou těžké.

Betonové tašky mají podobné vlastnosti jako pálené, to znamená dlouhou životnost, snadnou montáž a nutnost pevné konstrukce krovu. Některé typy jsou však těžší než pálené tašky. Mohou se také podobat tvarem a barvou. Moderní betonové tašky mají povrch, který odolává agresivním chemickým látkám obsaženým ve vzduchu a v dešti a který rovněž zabraňuje tvorbě mechů. Doporučují se však pro sklon střechy od 22° výše. Jde o recyklovatelnou hmotu.

Vláknocementové desky

Krytina dříve zvaná eternit se dnes vyrábí moderní technologií, takže už není zdraví škodlivá. Desky jsou trvanlivé a velmi lehké. Tuto jejich vlastnost můžeme využít zejména při rekonstrukci domu, při které nemusíme zpevňovat krov. Jde o ekologicky šetrný materiál.

Plechové střechy

V minulosti se dělaly z rovného nebo vlnitého pozinkovaného plechu, který se většinou musel natřít barvou, aby se prodloužila jeho životnost. Moderní plechové krytiny jsou však už vyrobené tak, aby odolaly všem povětrnostním vlivům, aniž bychom je museli po položení nějak upravovat. Ocelové jádro je oboustranně pozinkované a opatřené plastovou antikorozní vrstvou anebo akrylátovou základní barvou.

Několik poškozených tašek

Stává se to třeba při velkém větru, po krupobití či během zimy. Střecha je v celkem dobrém stavu, ale některé tašky popraskají nebo upadnou. Každá i menší díra ve střeše může znamenat velké problémy, proto je nutné tašky co nejdříve vyměnit.

Pomocí dřevěných klínů nadzvedněte krytinu v přiléhající horní řadě nad poškozenou taškou. Pod tuto tašku zasuňte špičku pokrývačské či zednické lžíce, tašku nadzvedněte nad lať a vyjměte. Zároveň odstraňte všechny úlomky. Novou tašku zasouvejte do prázdného otvoru tak dlouho, až se ozubem zachytí za lať. Poté odstraňte dřevěné klíny a stejně postupujte i v dalších místech. Takto lze vyměnit prakticky všechny druhy tašek kromě drážkových. Ty se přitloukají nebo upevňují speciálními příchytkami. Budete-li měnit břidlicovou desku, musíte si obstarat strhovací nástroj. Zasunete ho pod prasklou desku a pohybujete jím do strany, dokud nenarazíte na jeden ze dvou upevňujících hřebíků. Tahem směrem dolů osten nástroje zachytí hřebík a buďto jej vytáhne, nebo přesekne. Novou desku poté upevníte pomocí olověného pásku velikosti 200×25 milimetrů, který přibijete k dřevěnému podkladu hliníkovými či pokovenými hřebíky.

Pásek pak ohnete zpět přes dolní okraj desky. Ohyb je třeba zdvojit tak, aby se pásek později nenarovnal sjíždějícím namrzlým či těžkým tajícím sněhem. Hřebík, kterým upevňujete olověný pásek, zarazíte do latě, ke které je přibita spodní řada břidlicových desek.

Jsou-li poškozené živičné či bitumenové šindele a je třeba položit nové, vždy je nutné pečlivě rozměřit poškozené místo a nejlépe celou plochu střechy. Dávejte pozor na to, že šablony od různých výrobců se mohou ve své kresbě nepatrně lišit. Nové šablony ke starým je tedy třeba přidat tak, aby byly rozdíly co nejméně viditelné. Postupuje se od spodní části střechy nahoru, v každé řadě od stejného kraje. Takto se šindele navzájem vážou a nejsou pak tolik vidět odlišné barevné odstíny.

Krytina už je zcela na výměnu

Je krytina hodně stará a nevzhledná, takže je nutné ji celou vyměnit? Kompletní přeložení střechy raději svěřte odborné firmě. Nejlépe takové, která má na vybranou krytinu certifikát od výrobce. Začít ale musíte samotným výběrem krytiny a dobré je o věci něco vědět.

Výběr krytiny se řídí podle typu střechy. Třeba beton či keramika jsou těžké, takže je starý krov dimenzovaný na lehčí krytinu nemusí unést. Tam se uplatní lehčí vláknocementové krytiny, plech nebo šindel.

Záleží také na sklonu střechy. Skládaná krytina, což jsou nejčastěji pálené nebo betonové tašky, se standardně používá na plochách od sklonu 15 stupňů. Existují však i krytiny pro střechy od sklonu sedm stupňů. Na menší sklony se dají použít třeba asfaltové šindele nebo plech.

Střecha je významný architektonický prvek, proto vybírejte krytinu i z tohoto pohledu. Měla by se hodit k typu domu i k okolním stavbám. Třeba plechová střecha se na roubence příliš vyjímat nebude. Někdy však ani chybu udělat nejde. Místní úřady si totiž často stanovují pravidla pro použitelné barvy, materiály krytiny i sklon střechy.

Betonové a keramické tašky se ukládají na střešní latě. Jejich tloušťka závisí na tom, jak daleko jsou od sebe krokve. Například při vzdálenosti krokví 90 centimetrů by rozměry latí měly být minimálně 30×50 milimetrů. Hodnoty stanovuje norma, pokrývači by ji měli znát.

Rozmístění latí musí zároveň odpovídat rozměrům tašek. Při rekonstrukci střechy jsou proto dvě možnosti. Když jsou latě staré a musíte je vyměnit, nové se můžou uložit podle vybrané krytiny. To je dražší, ale ve výběru krytiny jednodušší, máte víc možností.

Jestli je ale střecha v dobrém stavu, takže nemusíte řešit výměnu laťování, je nutné vybrat tašky, které se na latě dají zavěsit. A ne každé tam budou pasovat. Existují i takzvané posuvné tašky. V usazení na latě mají určitou vůli, takže se stejná taška dá použít na různé rozteče latí. A právě ty jsou pro rekonstrukce nejvhodnější. Výběr krytiny ovlivňuje také síla větru. Tam, kde je hodně větrno, je lepší sáhnout po těžších krytinách a víc dbát na pevné přichycení ke krovu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky