Nepodceňujte roli inspektora a přejímky u novostaveb!

nspektor zjistí skutečný stav domu nebo bytu, který kupujete nebo přebíráte.
 Tipy a inspirace 
01. prosince 2015 22:09 / Wikimedia Commons/Juandev
  0   0
To, že si kupujete novostavbu ještě není zárukou toho, že dům nemá žádnou vadu. Pro případ, že byste se rádi vyhnuli všem pozdějším reklamacím, je dobré zajistit si přejímku technického odborníka, jehož úkolem je odhalení všech možných závad. Přejímku si můžete domluvit u novostavby jak domu, tak bytu.

Na přejímce novostavby se nevyplatí šetřit. Jakmile kupující jednou podepíše předávací protokol, v kterém nejsou vady na nemovitosti zapsány, proces pozdější reklamace se výrazně stěžuje. Důvěra k firmě, od které vybranou realitu kupuje, není na místě. Vady na novostavbách jsou běžnou praxí také u zavedených společností. Nemusí jít o cíl oklamat zákazníka, ale například mechanické poškození podlahy mají často na svědomí samotní stavebníci nešikovnou manipulací materiálu. Právě takové vady je v budoucnu složité reklamovat.

Kdy se na inspektora obrátit?


Kvalifikovaného technického inspektora byste měli oslovit s dostatečným předstihem. Ať už se jedná o developerský projekt nebo ať už si necháte dům stavět firmou, měli byste se na inspektora obrátit přibližně několik měsíců před samotnou kolaudací. Stav nemovitosti by měl být prověřen už přibližně v této době.

Co je úkolem technického inspektora?


Kompletní kontrola technického stavu nemovitosti. Konkrétně například prověření kvality domovní instalace, kontrola požární bezpečnosti, skutečné výměry místností, dlažby, obkladů, oken, izolace a dalších detailů. Celému tomuto procesu, tedy odborné kontrole před předáním nemovitosti, se říká předjímka.

Přejímka nemovitosti


Přejímka nemovitosti probíhá v momentě, kdy je dům či byt připraven k předání kupujícímu. Technický inspektor by samozřejmě měl být přítomen i u přejímky, kdy opět vše zkontroluje a postará se o zápis do předávacího protokolu. V něm musí být zaneseny veškeré vady, které jím budou na nemovitosti shledány.

Pokud inspektor během přejímky zjistí vady, musí provést jejich důsledný popis a nejlépe také jejich fotodokumentaci. Na řešení reklamace se s developerskou nebo jinou stavební firmou můžete domluvit hned na místě. Firmy takové situace obvykle řeší buď tak, že se s vámi domluví na opravě poškozené věci a nebo navrhnou nižší kupní cenu.

Na každém předávacím protokolu musí být váš podpis (kupujícího) a také podpis zástupce prodejce nebo developera.

Kolik inspekce nemovitosti stojí?


Možná se vám celá tato záležitost může zdát jako zbytečná a vyžadující si další papírování, které vám stejně nic nezaručí. Přejímka nemovitosti ale rozhodně zbytečná není. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí a jakákoli chyba může mít velmi tvrdé následky. Vaše pozdější reklamace mohou být neúspěšné, pokud na vady neupozorníte při převzetí nemovitosti.

Cena za inspekci nemovitosti je různá. Často se za inspekci bytu platí o něco méně než za inspekci domu. Pokud vám bude stačit inspekce bez protokolu, utratíte kolem 1 000 – 2 000 korun. Rychlá inspekce se pohybuje od 2 000 korun. Inspekce s oceněním opravy vad a zapsáním do předávacího protokolu je nejdražší a zaplatíte za ni od 2 500 korun. Existuje celá řada společností, které technickou inspekci zajišťují a jejich ceny se samozřejmě různí. Uvedené ceny proto berte jako orientační.

7 nejčastějších vad u českých novostaveb


1) Poškozené povrchy

Díry v omítce, křivá podlaha nebo poškrábané dveře se odhalí pouhým okem, vzdutí podlahy u stěn vyžaduje měření pomocí vodováhy.

2) Vlhkost a úniky tepla

Vlhkost se může objevit kvůli špatné tepelné izolaci sklepa, tepelným mostům či nedoléhavému těsnění oken, k posouzení potřebujete vlhkoměr.

3) Špatná akustická izolace

Pokud stavaři dostatečně nezaizolují příčku, která vás dělí od sousedů, klidu a ticha se nedočkáte. Bez měření hlukoměrem na to přijdete až po nastěhování.

4) Problémy ve statice

Praskliny v omítce mohou prozradit mnoho o stavu konstrukce celého domu. Někdy si novostavba teprve „sedá“, jindy jde o závažné problémy nosných zdí a statiky.

5) Dokumentace a manuály

Často se developer neobtěžuje dodat revizní doklady a manuály k technickým zařízením, například příručku k novému kotli, bez níž se ovšem těžko obejdete.

6) Soulad s normami a místními regulativy

Stavaři běžně obcházejí normy či závazná nařízení, které plynou ze stavebního povolení. Nesrovnalosti mnohdy neodhalí ani úředníci během kolaudace stavby.

7) Rozvody

Špatně zaizolované trubky, neuzemněné elektroinstalace – rozvody by určitě neměly ujít vaší pozornosti, dávejte si pozor obzvláště v koupelnách.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu