Zkrášlete svůj interiér kaktusy

Kaktusy a sukulenty vnesou do domácností kousek exotiky.
 Interier 
15. listopadu 2015 21:23 / Wikimedia Commons/PierreBraun
  0   0
Toužíte si ozvláštnit Vaši sbírku rostlin, kterou si pěstujete v domě? A uvažovali jste už o tom, abyste si pořídili typickou rostlinu, jejíž název se Vám dozajista spojí s pouští – tedy kaktus?

Kaktusy potřebují dostatek světla


Aby kaktusy prospívaly a vypadaly co nejlépe, je nutné vybrat jim takové místo, kde budou mít dostatek světla a slunečních paprsků. Vhodné je tedy umístění na parapet, případně na nábytek nacházející se v blízkosti okna, nejlépe takového, co směřuje na jih, jihozápad či jihovýchod. Severu byste se měli vyvarovat.

Snesou sucho, ale ne nadměrné


I když téměř 70 % kaktusů roste na pouštích a stepích, tedy v oblastech, pro které je jedním z typických znaků nedostatek vláhy, nedá se přímo generalizovat, že tyto pokojové rostliny nepotřebují zalévat. Bez vody vydrží poměrně dlouho, i několik měsíců, avšak trápit je nadměrným suchem také není to nejlepší řešení. Naopak je samozřejmě nežádoucí častá a nepřiměřená zálivka. V ideálním případě se doporučuje zalévat kaktusy méně často, ale dostatečně. Konkrétní potřeba vláhy se odvíjí od daného druhu, zpravidla 1x za měsíc či měsíc a půl, v létě je možné vynechat zálivku úplně.

Ne vždy také platí, že kaktusy jsou příliš ostnaté a navíc pomalu rostou. Jsou případy, kdy opak je pravdou.


Existují druhy, jejichž ostny jsou takřka neznatelné anebo se proměnily v pouhá vlákna a navíc tyto kaktusy rostou poměrně čile. Jejich nejznámějším představitelem je zcela určitě vánoční kaktus (Schlumbergera).

Naopak takový Rhipsalis cassutha je známý jen pro málokoho a navíc by ho mnozí za kaktus nejspíš ani neoznačili. Ten totiž vytváří bohaté trsy, které se podobají spíše travinám než kaktusům. Jeho velkou předností kromě neobvyklého celkového vzhledu je i to, že květe právě v zimním období, kdy ostatní kaktusy procházejí obdobím vegetačního klidu. Kvítky má velmi droboučké, které zaujmou díky nezvyklé podobnosti s květy sněženek nebo bledulí. Velmi netradiční vzhled má i jeho příbuzný Rhipsalis baccifera s. shaferi s růžovými korálky zdobícími dlouhá vlákna kaktusu.

Kaktusy odrůd Epiphyllum nazývané pro jejich vzhled listovými kaktusy, mají květy podobající se spíše orchidejím. Jejich květy dosahují v průměru až 30 centimetrů a září v mnoha odstínech růžové, žluté, červené a fialové, jsou však k vidění i v čistě bílé podobě. Podle odrůd se u nich poupat dočkáme v období mezi dubnem až zářím. Jejich bujné kvetení je vhodné v době nasazování poupat podpořit přihnojováním. Tyto druhy kaktusů si rozhodně na rozdíl od těch běžných nepotrpí na celodenní slunce. Rozdíl je značný i v období zimního klidu. V tomto období jim nesvědčí příliš chladná místa, jako ideální se pro ně ukazují být prostory, kde se teplota pohybuje v rozmezí mezi 10 až 15 °C.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Jak sušit houby nebo byliny, aby si zachovaly co nejvíce chuti i vůně

Zavřít reklamu