Pečujte o krásu vaší zahrady i v zimě

 Exterier 
09. listopadu 2015 10:03 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Listopad je pro zahradu přelomový měsíc. Stále ještě můžete vysazovat okrasné i ovocné stromy a keře i růže nebo sklízet poslední zeleninu. Wikimedia Commons/Sue Manus
Listopad je měsícem opadávání listů. V zahradě je na každém kroku již cítit blížící se paní Zimu. Většina květin již odkvétá, jen málo z nich dokáže odolat prvním silnějším mrazíkům. Tento poslední podzimní měsíc je především obdobím čištění a sklízení zahrady.

V této době také vzniká nejvíce rostlinných zbytků, proto je také nejvhodnější připravit kompost. Ze zahrady sklízíme již poslední zbytky sklizně a kromě toho i zahradní nábytek či okrasnou keramiku. Je zkrátka důležité vše uložit tak, aby to mráz a sníh nepoškodily.

Ani úklid listí by se neměl na podzim podceňovat, jelikož spadané listy zabraňují pronikání slunečních paprsků a podporují tvorbu plísní a mechu. V současnosti je možné v obchodech pořídit hned několik různých nástrojů, které značně ulehčí tuto mnohdy nepříjemnou práci

Na zimu zahradu dokonale odplevelte. Ušetříte si tím práci v příštím roce. Zahradu často zalévejte. Pro vaše rostliny je to velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, a kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat.

Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží. Jámy pro ovocné stromky dělejte dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, dna dno dejte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo (např. rohosku) a po nasázení stromek znovu zalijte. Velkou pozornost věnujte výběru vhodných odrůd. Nemáte-li tolik času na ošetřování stromků či chcete-li snížit chemickou ochranu, volte raději vyšlechtěné rezistentní odrůdy. Při nákupu dejte pozor na stav rostlin, zda nemají zaschlé kořeny či poraněný kmínek. Angrešty a rybízy sázejte hlouběji (tzv. je topíme cca 10 cm hluboko od místa rozvětvení), naopak při výsadbě ovocných stromků dávejte pozor, aby očko roubu bylo nad zemí.

Rostliny, které nesnášejí mráz, přeneste do světlých bezmrazých místností. Musíte být velmi opatrní se zálivkou, protože při nadbytku vody by mohlo dojít k uhnití kořenů či šíření houbových chorob. Po přenesení dovnitř je hluboce seřízněte.

Pokud jsme tak neučinili v říjnu, odstraňujeme z okenních truhlíků a okrasných nádob letničky a likvidujeme je. Dále máme nejvyšší čas přenést na světlé stanoviště bez mrazu balkónové rostliny citlivé na mráz, např. oleandry, mračňáky, fuchsie, durmany atd. Je možné odebírat řízky z muškátů a jiných balkonovek, které ještě dokvétají. Dále ze zahrady sklízíme nemrazuvzdornou keramiku, která by mrazem mohla popraskat.

S prvními mrazíky uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Pokud máte kde, uskladněte hadice přes zimu na suchém a chladném (bezmrazém) místě. Prodlouží se tím jejich životnost.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda