Je čas na údržbu a zazimování zahradního nářadí. Seznam úkolů, na které nezapomenout
Nabídka zahradní techniky pro zahrádkáře je obrovská, takže prakticky na každou činnost můžete mít jiný druh pomocníka. Důležité však je se o celou řadu nářadí a strojů starat. A to neznamená je pouze očistit od nánosů hlíny.
Nedejte rzi šanci
Samozřejmě, že v první řadě musíte všechno nářadí náležitě očistit a omýt, zvláště ostré čepele všech nožů, nůžek, srpů a kos. Zbytky rostlin a hlíny, které na nich jsou, totiž snadno táhnou vodu, takže by se mohlo stát, že na jaře najdete akorát tak hromadu rezavého šrotu. Všechny nečistoty tedy odstraňte, čepele nabruste a potřete tenkou vrstvou oleje, která je ochrání před rzí.
Vylijte benzin
Máte-li doma benzinové sekačky, pily nebo křovinořezy a víte, že je letos už nebudete potřebovat, odsajte z nádrží zbylý benzin. Stroj pak nastartujte a nechejte samovolně doběhnout, aby se ve stroji spálil veškerý přebytečný benzin. U všech motorových strojů vyměňte olej, zkontrolujte a případně vyměňte filtry a svíčky a vše uložte na bezpečné a suché místo.
A co šňůry
To, na co se hodně zapomíná, to jsou přívodní šňůry, zvláště u elektrické sekačky. Zkontrolujte ji po celé délce, jestli někde není poškozená. Překontrolujte také koncovky šňůr a všechny elektrické zástrčky, včetně těch, které máte venku na fasádě. Pokud narazíte i na drobné poškození, raději s nářadím nepracujte.
Zahradní nábytek
Můžete mít sebelepší a kvalitnější nábytek, ale pokud jej necháváte v jakémkoliv počasí venku bez ochrany, časem vám odejde i ten. Proto je lepší, pokud nemáte místo, kam jej schovat, přes něj alespoň přehodit plachtu, která jej ochrání před nepřízní počasí. Kovové části zbavte nečistot a před zimou se je snažte schovat. Dřevěný nábytek potřebuje více péče. Aby vydržel, je potřeba jeje jednou za rok ošetřit olejem či lazurou. A věřte, že podzim je k tomu ideální doba. Díky takové ochraně nábytek přežije zimu bez úhony. O tom, jaký materiál je vhodný na terasy i jak o něj pečovat, jsme psali zde.
Textilie nesmí být venku
Sáčky ze sběračů ovoce, koše sekaček nebo polstrování z nábytku. To vše musí být uskladněno v suchu. Všechny textilie vyperte a uskladněte někam, kde nepřijdou do kontaktu s hlodavci nebo právě s vlhkem. To je totiž ideální prostředí pro tvorbu plísní. Nemluvě o tom, že plíseň může být zejména pro alergiky škodlivá.